Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мотото на новия сезон на Genesis Orchestra е "Неописуемото"

Йордан Камджалов: Ние се състезаваме със себе си

Големите творби не се правят с ходене на работа, а с ходене на дълг

Йордан Камджалов
Снимка: архив

Винаги когато избирам една творба търся да има поне пет причини, а в случая с Ференц Лист те са много повече от пет, казва диригентът Йордан Камджалов и допълва:

Ференц Лист е личността, която е оказала най-голямо влияние върху моя музикален живот - от ученическите ми години насам. Тази година се навършват 160 години от световната премиера на "Фауст" на Лист. Концертът в зала "България" (на 21 октомври) е в навечерието на рождения ден на този абсолютен гений, така че ще бъде като един празник. С "Генезис оркестър" ( Genesis Orchestra) търсим  монументални заглавия, както и такива, които не са изпълнявани и са принос към българския музикален ландшафт. Не на последно място тази творба може да развие всеки един музикант и слушател, без изключение. Всъщност развитието на всеки човек е основната задача на нашата дейност.

И този път преди да чуе изпълнението на произведението, за публиката в зала "България" ще има музикално въведение. С помощта на оркестъра ще бъдат представени теми и идеи от симфонията, които ще въведат присъстващите в психологическия и емоционален свят на творбата, отбелязва маестро Камджалов. Любопитно е, че за първи път в световната практика ще бъдат проведени и т.нар. следконцертни диалози и те са предвидени за 22 октомври, от 11 ч. в Сити Марк Арт Център. Целта е музикантите и диригентът да чуят мнението на публиката, да се осъществи обратната връзка.

На въпрос дали при предишни свои изяви са получавали отзиви от публиката, Йордан Камджалов отговаря:

Ние се състезаваме със себе си, с идеала, заложен от композитора. Ако трябва да бъда честен, аз никога не съм доволен от себе си, от това, което правим. Всъщност ние сме в началото на голямото изкуство, защото в него няма край. Ако имаше край, то нямаше да е голямо изкуство. Затова колкото повече се развиваме, толкова повече виждаме колко много ни остава.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празнична София

Софийски разкази - Празнична София

Спомени за празнична София от края на 19 и началото на 20 век - за вечерята върху слама, която се е разстилала върху пода на стаята. Какви са били обичаите и храните около трапезата и какво е туртето - в звуковия файл:

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Морета

Адресите на любовта - годеницата на Батенберг изпада в депресия

В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат.  Двамата млади благородници са влюбени, но руският..

публикувано на 28.12.24 в 14:00

Пазар на желанията

Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..

публикувано на 28.12.24 в 11:25

Хлябът приема емоцията на човека

Пекарна „Рецептите на баба“  - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..

публикувано на 28.12.24 в 11:00

Всеки има право да бъде различен

Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..

публикувано на 28.12.24 в 10:35

При ЕЛКА "Мореплавателят"

Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..

публикувано на 28.12.24 в 10:21

Чат с BG GPT

Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.

публикувано на 28.12.24 в 10:00