Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Европейската седмица за безопасност и здраве при работа

Строителството - най-рисковият сектор за работниците у нас

Снимка: Георги Корнейков, БНР

След края на летния сезон Главната инспекция по труда подсилва проверяващите екипи в София и София област с още инспектори от страната за извършване на проверки в строителството. Причина са увеличените строително-монтажни дейности в столицата преди зимата, включително и по Националната програма за саниране на жилищни сгради.

За първите девет месеца на годината инспекторите по труда са засекли над 18 600 нарушения, две трети от които са в строителството. Въпреки засиления контрол в сектора, той продължава да бъде рисков както по отношение на безопасността, така и по отношение спазването на работното време и почивките. Пред Радио София Дина Христова от Главната инспекция по труда посочи, че секторът е основен приоритет на инспекцията:

 "Това, което правим в момента, е да се опитаме да хванем края на активния строителен сезон, защото, когато се бърза за изпълнение на дадени поръчки, се създават допълнителни рискове за живота и здравето на работниците, пренебрегват се определени правила. Затова решихме в последните топли дни допълнително да концентрираме ресурс за проверки в строителството. Те се правят в цялата страна, но в София има много по-голям обем строителни работи и от областите с по-малко строителни обекти се пренасочи ресурс, за да се подпомогнат колегите в София".

По думите на Дина Христова, самите работници нямат инстинкт да се самосъхраняват - не използват предпазни средства, работят на необезопасени обекти.

"Покрай програмата за санирането често установяваме не добре обезопасени скелета, използва се стар тръбен тип скелета, които нямат стълби за преминаване от ниво на ниво, а има наредба, която изисква да има такъв подход и би трябвало той да бъде изграден".

Повечето сигнали, подадени от работниците обаче не са свързани с безопасността, а със спазването на работното време и регламентираните почивки, посочи още експертът.  Често обаче самите работници, ако са от провинцията, желаят да работят с удължено работно време, за да имат повече почивни дни след това.
 
От началото на годината инспекторите по труда са издали близо 200 акта за спиране на дейността на обекти, машини или съоръжения, които застрашават живота и здравето на работниците. Заради неспазване на правилата за безопасност или липса на правоспособност са отстранени 11 работници.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15
Георги Проданов

Георги Проданов: Политическите партии все повече се откъсват от действителността

Политическите партии все повече се откъсват от действителността. Така обобщи пред Радио София събитията от изминалата седмица политологът и преподавател в НБУ Георги Проданов. „Имам предвид концентрирането върху не толкова политика, а математика, ако щете – колко депутати са необходими, за да мине едно правителство на малцинството, колко..

публикувано на 05.07.24 в 15:47

С над 30% се увеличават разходите на НОИ за болнични

Разходите на Националния осигурителен институт за болнични се увеличават с малко над 30%, съобщиха от Института. Причината е нарастване с 15 на сто на броя на боледувалите, както и увеличаване на доходите на осигурените. През първото тримесечие на тази година изплатените суми по болнични листове нарастват с близо 70 млн. лева спрямо същия..

публикувано на 05.07.24 в 13:25

Дигиталният маркетинг и инфлуенсърството

Етиен Янев е дигитален маркетолог с над 12-годишен опит, включващ работа със стартъпи и B2B компании. Преподава в основната програма на Softuni Digital, както и в най-големия студентски кампус за предприемачество в света - RANEPA International. Автор е на обучителната Facebook общност - Дигитален маркетинг за предприемачи. Част е и от Асоциацията..

публикувано на 05.07.24 в 13:05

Да напишеш есе

Книга с особено подходящо заглавие за обществено-политическата действителност, макар и по предмета си на изследване да е рязко отдалечена от нея, вече може да бъде намерена на книжния пазар. Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на..

публикувано на 05.07.24 в 12:25

"Безцветните зелени идеи яростно спят" казва със своята изложба Наталия Йорданова

Наталия Йорданова (1991) е интердисциплинарна визуална художничка, родена в София и базирана в Амстердам. Като част от постоянно развиващото се търсене на възможни светове и широкото използване на спекулация, артистичната практика на Наталия е проекция за бъдещето, субективен синтез и материално предложение за това, което определя настоящия..

публикувано на 05.07.24 в 12:10