В различните държави от заболяването страдат между 1 и 11% от хората
У нас статистика за заболеваемостта не се води, но по данни на дерматолозите между 2 и 4 процента от българите имат псориазис.
"Псориазисът е системно заболяване, което освен кожата засяга ставите, жлезите в вътрешна секреция. Голяма част от пациентите имат псориатичен артрит, който, ако е не лекуван, води до загуба на движение или цяла става, водещи до изкривявания, които за съжаление са необратими. Пациентите с псориазис имат с 60% по-висок риск за развитие на захарен диабет и около 50%-60% по-висок риск за сърдечно-съдови инциденти", посочи д-р Кантарджиев.
Заболяването има различни форми - от 2-3 петна по кожата на тялото, до засягане на цялата кожна повърхност. Най-тежките форми застрашават живота на пациента. В повечето случаи има кожна изява.
Подходът е изцяло индивидуален
Лечението зависи от процента на кожна и вътрешна изява, полът и придружаващи заболявания. По-леките форми се лекуват с локална терапия:
"Военномедицинска академия разполага с професионални машини за фототерапия от последно поколение, които са първа линия на терапия, било то комбинирани с локални средства .или не. По-тежките случаи подлежат на системна терапия - с различни медикаменти. Най-тежките случаи от няколко години, благодарение на НЗОК, подлежат на терапия с най-модерните средства за лечение на псориазис в момента в световен мащаб", посочи специалистът.
Псориазисът не е заразно заболяване
"Псориазисът е мултифакторно заболяване с генетично унаследяване. Проявата зависи от различни фактори - различни заболявания, прием на медикаменти, бактериални или вирусни инфекции. Все още не е изяснен механизмът, по който това се случва. Стресът е първопричината за поява на псориазис", посочи д-р Кантарджиев. Той добави, че е доказана и наследствената обремененост - ако единият от родителите има псориазис, рискът да се развие при детето е с 30-40 % по-висок.
Още за методите на лечение и на цялостния подход на специалистите към пациента - чуйте интервюто с д-р Весел Кантарджиев!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..