В различните държави от заболяването страдат между 1 и 11% от хората
У нас статистика за заболеваемостта не се води, но по данни на дерматолозите между 2 и 4 процента от българите имат псориазис.
"Псориазисът е системно заболяване, което освен кожата засяга ставите, жлезите в вътрешна секреция. Голяма част от пациентите имат псориатичен артрит, който, ако е не лекуван, води до загуба на движение или цяла става, водещи до изкривявания, които за съжаление са необратими. Пациентите с псориазис имат с 60% по-висок риск за развитие на захарен диабет и около 50%-60% по-висок риск за сърдечно-съдови инциденти", посочи д-р Кантарджиев.
Заболяването има различни форми - от 2-3 петна по кожата на тялото, до засягане на цялата кожна повърхност. Най-тежките форми застрашават живота на пациента. В повечето случаи има кожна изява.
Подходът е изцяло индивидуален
Лечението зависи от процента на кожна и вътрешна изява, полът и придружаващи заболявания. По-леките форми се лекуват с локална терапия:
"Военномедицинска академия разполага с професионални машини за фототерапия от последно поколение, които са първа линия на терапия, било то комбинирани с локални средства .или не. По-тежките случаи подлежат на системна терапия - с различни медикаменти. Най-тежките случаи от няколко години, благодарение на НЗОК, подлежат на терапия с най-модерните средства за лечение на псориазис в момента в световен мащаб", посочи специалистът.
Псориазисът не е заразно заболяване
"Псориазисът е мултифакторно заболяване с генетично унаследяване. Проявата зависи от различни фактори - различни заболявания, прием на медикаменти, бактериални или вирусни инфекции. Все още не е изяснен механизмът, по който това се случва. Стресът е първопричината за поява на псориазис", посочи д-р Кантарджиев. Той добави, че е доказана и наследствената обремененост - ако единият от родителите има псориазис, рискът да се развие при детето е с 30-40 % по-висок.
Още за методите на лечение и на цялостния подход на специалистите към пациента - чуйте интервюто с д-р Весел Кантарджиев!
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..