Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След решения на Надзорния съвет на НЗОК

Болнични специалисти са против спирането на нови договори и забраната за иновативни терапии

На системи ли е българското здравеопазване?
Снимка: Архив
„Правен хаос в здравеопазването - светлина в тунела” – под такава парадоксална тема днес представители на частни болници и на Центъра за защита на правата в здравеопазването дадоха мнение за бюджета на НЗОК за следващата 2018 г. и изразиха несъгласие със забраната за сключване на договори с нови лечебни заведения, както и включване на нови лекарствени терапии.

Здравната карта беше забрана за инвестиции в здравеопазването. Отменените медицински стандарти, отпадането на здравната карта, както и Наредба 2 за основния пакет медицински услуги са факти, които не пречат на развитието на здравната система, а дават възможности. Така д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването обясни как в хаоса може да се очертае светлина в тунела.

Според него това е глупаво решение, не може забраниш прогреса, това е удар и по пациентите, и по лекарите. Системата очевидно се нуждае от промяна.

Експерти и болнични мениджъри твърдят, че забраните няма да доведат но икономически ефект, какъвто се гони. Пациентите имат право да се лекуват в други страни от ЕС и там българската здравна каса ще плати дори повече.

Председателят на сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев предложи да се приема реален медицинският пакет, но от експерти, не от политици. Трябва да се тръгне от остойностени здравни услуги, гарантирани за всички, да се определят нужните средства, а оттам – здравната вноска и бюджетът.

Д-рМетоди Янков от сдружението предложи мерки за осигуряване на средства и за нови политики – скъсяване на болничен престой (когато е възможно), както и пренатална диагностика за всички жени.
Д-р Цветан Диманов напомни, че държавата не осигурява 100% 9 групи хора, за които тя е длъжна да внася здравни вноски. Ако го направи, ще „излязат“ 400 млн. лева, които ще балансират системата. Според него не може да се прави реформа, без пари.

Тук стигаме до кокошката и яйцето и спорът кое е първото и кое – следствието. Според д-р Диманов трябва да се осигурят пари за да се проведе реформа в здравеопазването, но логичната реплика е: ако има достатъчно пари в системата – кой и защо ще я реформира?

Чуйте повече в репортажа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Финансовият министър трябва да вземе много неприятни политически решения

Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..

публикувано на 27.01.25 в 15:43
Олег Ковачев

Продължава инициативата "По три филма на трима големи" в кино "Влайкова"

В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..

публикувано на 27.01.25 в 13:25
Писателят Георги Геров

Съвършенството не е крайна спирка

Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това.  Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..

публикувано на 27.01.25 в 13:10

Ученици картографират България

Във връзка със 140-ата годишнина от Съединението на България, фондация "Активна историческа карта" организира състезание за ученици на тема: "Начертай карта на България". Право на участие има всеки ученик от 1-ви до 12-и клас от българско училище (може и от чужбина). Крайният срок е удължен до 7 март, съобщи пред БНР-Радио София Николай..

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Нощният транспорт в София може да се върне, когато има достатъчно шофьори

Въпросът за нощния градски транспорт сякаш се подвига, за да се загърбят други важни, ключови теми в София – мръсния въздух, задръстванията, детските градини. Не става въпрос дали общественият транспорт на столицата е на печалба или не, но има съществен недостиг на шофьори в автотранспорта – близо 200 души. Работещите са натрупали труд 2-3..

публикувано на 27.01.25 в 11:38

В столичния район "Сердика" приемат опасни отпадъци на 28 януари

На 28 януари (вторник), в район "Сердика" жителите на София могат да предадат събраните от домакинствата опасни отпадъци. Мобилният пункт ще бъде разположен на две места: - от 10.00 до 12.00 ч. на бул. "Княгиня Мария-Луиза", при районната администрация "Сердика" - от 13.00 до 15.00 ч. в кв. "Орландовци", на ул. "Железопътна", до читалището. От..

публикувано на 27.01.25 в 11:29

Ново място за театър откриват в Младежкия дом в София

SPAM studios открива "Сцена СПАМ", която ще се помещава в емблематичната Зала "Академик" на Националния студентски дом на пл. "Народно събрание“ №10. Пространството ще бъде дом на иновативни театрални и културни събития, творчески срещи и инициативи за млади артисти, студенти и културни деятели. Новото пространство за култура и творчество ще вдъхновява..

публикувано на 27.01.25 в 11:29