Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След решения на Надзорния съвет на НЗОК

Болнични специалисти са против спирането на нови договори и забраната за иновативни терапии

На системи ли е българското здравеопазване?
Снимка: Архив
„Правен хаос в здравеопазването - светлина в тунела” – под такава парадоксална тема днес представители на частни болници и на Центъра за защита на правата в здравеопазването дадоха мнение за бюджета на НЗОК за следващата 2018 г. и изразиха несъгласие със забраната за сключване на договори с нови лечебни заведения, както и включване на нови лекарствени терапии.

Здравната карта беше забрана за инвестиции в здравеопазването. Отменените медицински стандарти, отпадането на здравната карта, както и Наредба 2 за основния пакет медицински услуги са факти, които не пречат на развитието на здравната система, а дават възможности. Така д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването обясни как в хаоса може да се очертае светлина в тунела.

Според него това е глупаво решение, не може забраниш прогреса, това е удар и по пациентите, и по лекарите. Системата очевидно се нуждае от промяна.

Експерти и болнични мениджъри твърдят, че забраните няма да доведат но икономически ефект, какъвто се гони. Пациентите имат право да се лекуват в други страни от ЕС и там българската здравна каса ще плати дори повече.

Председателят на сдружението на частните болници д-р Николай Болтаджиев предложи да се приема реален медицинският пакет, но от експерти, не от политици. Трябва да се тръгне от остойностени здравни услуги, гарантирани за всички, да се определят нужните средства, а оттам – здравната вноска и бюджетът.

Д-рМетоди Янков от сдружението предложи мерки за осигуряване на средства и за нови политики – скъсяване на болничен престой (когато е възможно), както и пренатална диагностика за всички жени.
Д-р Цветан Диманов напомни, че държавата не осигурява 100% 9 групи хора, за които тя е длъжна да внася здравни вноски. Ако го направи, ще „излязат“ 400 млн. лева, които ще балансират системата. Според него не може да се прави реформа, без пари.

Тук стигаме до кокошката и яйцето и спорът кое е първото и кое – следствието. Според д-р Диманов трябва да се осигурят пари за да се проведе реформа в здравеопазването, но логичната реплика е: ако има достатъчно пари в системата – кой и защо ще я реформира?

Чуйте повече в репортажа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Иванов и част от кориците на посочените заглавия

Препоръчани книги от годината (и от по-преди)

Когато ме помолят да препоръчам книги, го правя персонализирано, съобразно човека, но написаното от Иво Иванов е универсално, няма читател, на когото да не му хареса, защото той е писател с голямо сърце и душа. (Той е автор на книги като "Кривата на щастието", "Отвъд играта", "Хроника на болката", издадени в предишни години, номиниран за..

публикувано на 25.12.24 в 17:33

Симеон Матев: Ще вали още до Стефановден, но за дебел сняг отидете в планините

След топлата 2023-а, изпращаме още по-топлата година. 2024-та бележи рекорд в това отношение за последните 170 години, откогато се извършват регулярни измервания, отбеляза пред БНР-Радио София Симеон Матев - климатолог и главен асистент, доктор в катедрата "Климатология, хидрология и геоморфология" към Геологогеографския факултет на Софийския..

публикувано на 25.12.24 в 15:55
Коледарите днес ще съберат още средства за ремонта Снимка: ФБ/НЧ

С дейност и инициативи читалището в Нови хан набира средства за ремонт

Празнични концерти, школи по народни танци и чужди езици, певчески групи и богата библиотека – това е само част от културната дейност на богатата Народно читалище "Иван Вазов"-1928 в село Нови хан. Една от основните функции и задачи на читалището е съхраняването на местните обичаи и традиции, разказа пред БНР-Радио София Румяна Стоева, секретар на..

публикувано на 25.12.24 в 15:10

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59

От какъв подарък се нуждае София?

Какво по празниците пожелават столичани на града, в който живеят?  Какъв подарък биха подарили на София? Едни предлагат някакво събитие, което да сплоти хората – с много светлини и музика,  други – спокойствие и повече усмивки, трети – улично осветление, по-редовен градски транспорт, детска площадка с люлки в центъра… В анкетата си..

публикувано на 25.12.24 в 14:25

Софийското колоездачно общество изпраща успешна 2024 г.

Динамична, но и успешна за софийското колоездачно общество е отминаващата 2024 г. Така я определи пред Радио София Иво Делин от сдружение "Велоеволюция" и добави, че годината е била наситена с много събития за велосипедистите в София и около нея. Годината е добра и по отношение на новите промени за колоездачите в столицата, реализирани от Столичната..

публикувано на 25.12.24 в 13:21
Снимка: Личен архив на Марио Джунински

Българинът от семейството на ФК "Ливърпул"

По Коледа в Ливърпул е с около 10 градуса по-топло, отколкото в Рим, но хората са в празнично настроение. Утре, 26 декември е т.нар. Боксинг дей (Boxing Day) в който се отварят подаръците. Но мнозина го очакват и с традиционния за Великобритания мач във Висшата футболна лига. Това предаде от Англия българинът Марио Джунински. От фен на..

публикувано на 25.12.24 в 12:57