Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Бронзова къща“ съживява мястото на бившия мавзолей в София

Бронзовата къща
Снимка: СГХГ

След продължила над час дискусия, Столичният общински съвет прие монтирането на временната художествена инсталация „Бронзова къща“. Скулптурната сграда с бронзови елементи, създадена от живеещия в Австрия български художник Пламен Деянов, ще бъде разположена на мястото на бившия мавзолей.

Несъгласие с проекта изрази групата на „БСП - Лява България“, тъй като липсва информация колко ще струва застраховката, осветлението и демонтажа на паметника.

Така нар. „Бронзова къща“ с височина от 14 метра ще се издигне на мястото на разрушения мавзолей на Георги Димитров или пред сградата на Националната художествена галерия. Хрельовата кула в Рилския манастир, елементи от Патриаршеската катедрала и от родната къща на скулптора Пламен Деянов в Арбанаси "влизат" в скулптурата, като инсталацията тежи около 70 тона и ще се разгърне на площ около 50 квадратни метра.

Произведението на изкуството е подарък за България от Австрия за предстоящото  председателство на Съвета на ЕС. През 2018 година двете страни ще си поделят председателството, като именно за срок от 1 година, столицата ще приюти „Бронзовата къща“.  Заместник-посланикът на Австрия у нас Томас Щьолц заяви, че по този начин ще се отбележи и европейската година на културното наследство, като се надява в пространството около временния паметник да има концерти и изложби.

Несъгласие с паметника изразиха съветниците от групата на „БСП - Лява България“ в Столичния общински съвет. Те смятат, че в доклада за поставянето на „Бронзовата къща“ има неточности и неясноти. „Не се знае дали това е инсталация или функционално-архитектурна сграда“, посочи Милка Христова от групата и зам.-председател на общинския съвет.

Христова отбеляза също, че авторът на проекта Пламен Деянов е предлагал „Бронзовата къща“ да бъде монтирана първоначално във Велико Търново, но общинският съвет е отказал, тъй като инсталацията не се е вписвала в културно-историческата същност на града. От „БСП - Лява България“ заявиха също, че не е ясно каква е финансова рамка за проекта - колко ще струва застраховката, осветлението и демонтажа.

Малина Едрева допълни, че предстои работна група да изчисли конкретните финансови параметри за проекта, но по груби сметки осветлението за „Бронзовата къща“ ще струва около 15 лв. на ден. Тя каза също, че през следващата година ще стане ясно какво ще се случи с мястото около бившия мавзолей, след като започне процедурата за обновяване на т.нар.„трета зона“ в централната градска част на столицата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00
Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор)

В трудното има любов и доброта

„ Градината на доброто “ е не просто  документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..

публикувано на 18.01.25 в 12:08

Изненадите на фениксите

Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит":  "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..

публикувано на 18.01.25 в 10:56

Вкусът на киното

Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..

публикувано на 18.01.25 в 10:43

Награди за ценностите и културата

Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..

публикувано на 18.01.25 в 10:28