Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В община Сливница съхраняват културно-историческото наследство и традициите са живи

Милена Янкова /л/ и водещата Анелия Торошанова
Снимка: Луиза Лазарова

Община Сливница е разположена в Югозападна България. Тя е четиринадесетата по големина в област София. Населението на общината е 9 782 души. През територията на общината преминава международен път Е -80 Белград - Калотина -София -Пловдив-Капитан Андреево-т.н. диагонален път, който свърза Европа през Белград, София, Истанбул с Мала Азия. Община Сливница е разположена в непосредствена близост до гр. София. Тук минават и три Транс-европейски коридора. Обхваща 13 населени места - 1 град и 12 села, като най-голямото от тях е Алдомировци.

Град Сливница е заграден от три страни с хълмове -на запад -„Козяк“, на югоизток - „Могилата“ и на север - „Целовижда“. Тук се намира защитената местност „Алдомировско блато“. Реализирани са дейности по изготвяне на план за възстановяване на популацията на лалугера, обработка на почвата и засаждане на тревни смески, косене и осигуряване на дупки за лалугери по проект „Възстановяване и опазване на благоприятното състояние на защитени видове и в защитени зони в общините Сливница и Драгоман и „Размножаване и опазване на изчезнали в страната и застрашени водолюбиви и влаголюбиви растения - блатна перушина, обикновен хипурис, блатно кокиче, ниска теменуга.

Това разказа в предаването "Радиокафе" Милена Янкова - главен експерт в звено „Просвета, култура, младежки дейности, спорт и екология.
Според нея интересен природен феномен на територията на община Сливница е ждрелото на р. Пеклюк. Долината на р. Пеклюк е обитавана от най-древни времена. Трите варовикови скали - Петлючи камик, Равни камик и Кривша са разположени в посока изток-запад и лежат приблизително на една линия. Дължината на природния феномен е приблизително 500 м. Средната надморска височина на местността е 750 м.

Повече за характеристиката на общината, развитието на образованието и икономиката и забележителностите на региона чуйте от интервюто с Милена Янкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00