От 19:30 ч. ще започне Концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на солисти и Смесения радиохор.
В програмата са включени две произведения - фрагменти от балета „Лешникотрошачката” на П. Ил. Чайковски и симфоничната поема „Коледа“ от Димитър Ненов.
Диригент е Марк Кадин, а солисти – сопраното Габриела Георгиева и баритонът Иво Йорданов.
В българската опера има бисери, които за позабравени или недооценени – отбеляза в ефира на Радио София Иво Йорданов. – А всяко по-малко известно произведение дава огромни възможности за изпълнителя. Разучих тази партия специално за този концерт – през последните 25 години у нас „Коледа“ от Димитър Ненов не е изпълнявана. Освен това доста труд и време са били необходими, за да се съберат нотите на този композитор и симфоничната поема да придобие завършената си форма.Музиката е построена върху фолклорни мотиви, а текстът е събиран от софийско-шопски коледарски напеви. Музиката те кара постоянно да танцуваш, да тропаш. Изключително е красиво, интересно и най-вече усмихнато.
Който успее да дойде в Зала „България“ довечера или да чуе произведението по радиото, ще остане приятно изненадан.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с баритона Иво Йорданов.
Симфоничната поема „Коледа“ на Димитър Ненов за смесен хор, солисти и оркестър е първото голямо вокално-симфонично творение отбългарски композитор, посветено на празника Рождество Христово. Създадена е в края на 40-те години на миналия век, с две подзаглавия „Празнична оратория“ и „Битова картина върху шопски коледни песни“. Замислена е като сюита от 5 части като впоследствие композиторът създава и шеста част за финал.
В цялостен вид „Коледа“ е изпълнена на 7 януари 1944 година. Няколко десетилетия по-късно - през 1982-ра,по повод 80-годишнината на Ненов, творбата прозвучава отново в зала „България“. За това изпълнение големи заслуги има и Иван Стайков - един от последните ученици на композитора, който възстановява партитурата по оригиналните оркестрови щимове.
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..
Росица Кратункова представя акцията за достъп до хигиена на 5 януари 2025 г. от 11 ч, пред Дома на Киното, организирана от Фондация „За Надежда" : "Това е второ събитие, решихме, че трябва да продължи натиска. Работим с хора, загубили дома си. Разбрахме, че в София няма място с достъп до баня. Някои ходят до Панчарево, но няма решение в..
За поредна година има историческа възстановка по повод Освобождението на София в Северния парк - разказва ни я д оц. д-р инж.Георги Маринов: "Миналата година имаше хиляди хора. Пресъздаваме символичните действия на воденето на една битка - разузнаване, разпит на пленените, артилерийска подготовка, имаме 6 оръдия, които ще използваме. показваме..
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..