На 10 февруари се навършват 100 години от началото на професионалното оперетно изкуство у нас. Националния музикален театър "Стефан Македонски" отбелязва този внушителен юбилей с редица нови постановки на най-обичаните оперети у нас. Тази вечер на 9 февруари от 19 часа е началото на "Една нощ във Венеция" от Йохан Щраус, с режисьор Светозар Донев, диригент Огнян Митонов.
В навечрието на празника "Радиокафе" с водещ Лилия Големинова гостува на Музикалния театър в неделя. Специален гост бе диригентът, който е част от трупата на театъра повече от 15 години и поставя редица обичани заглавия Огнян Митонов. Маестрото ни показа едно от съкровищата, които пази фонотеката на театъра - партитурата на първата поставена оперета у нас "Маркиз Бонели" с оригинално заглавие Шансонетката. Партитурата е отпечатана 1894 година, донесена от Ангел Сладкаров, изиграна е 15 години по-късно. В разговора участва и актрисата и режисьор на детски спектакли Юлия Маринова.
С тази партитура, с това произведение се е сложило началото на професионалния оперетен жанр в България, с професионална трупа, изиграно е преди точно 100 години, разказа Огнян Митонов.
На 10 февруари ще бъде изнесен концерт "Тържесветно честване на 100 години от първия оперетн спектакъл". Тази партитура е доказателсвто за вековната история на театъра. Тя показва колко много години тука се е правело изкуство на високо и професионално ниво, коментира маестрото.
„Ние сме много щастливи като едни продължители на този жанр сега честваме тези сто години като част от екипа на Музикалния театър, което е голяма чест, за мен също в частност“, признава Огнян Митонов, който е част от трупата на театъра повече от 15 години и е поставял редица заглавия като „Хубавата Елена“, „Орфей в ада“, „Виенска кръв“, „Българи от старо време“, „Една нощ във Венеция“
Тази постановка на „Орфей в ада“ от Жак Офенбах, която направихме в края на месец октомври е неслучайно включена в афиша на Музикалния театър точно в годишнината на честването. Ние имаме двоен юбилей, освен 100-годишнината от началото на музикалното професионално изкуство в България, се отбелязва и 160 години от създаването от считаната за първа оперета в Света „Орфей в ада“ от Жак Офенбах, което е голяма чест за нас“, каза маестрото.
Това е заглавие, което е изпълнено със страшно много енергия, страшно много чар, то е искрицата, от която се вижда, че се е зародил целия жанр след това, допълва диригент Митонов.
Постановката се радва на голям интерес от страна на публиката, а следващия спектакъл ще бъде на 13 февруари в Музикалния театър. Друго заглавие, което радва публиката на театъра е оперетата „Българи от старо време“, чийто нов прочит на диригент Митонов ще бъде представен пред публиката през месец април.
Това е топ оперетата като най-харесваното българско заглавие . Тук в театъра има 5 постановки, до тази предната, която играхме. Обикновено много дълги години се играят. Наистина много харесвано и заслужава да присъства в афиша на нашия театър. Винаги всички екипи, всички участващи, тези които го сътворяват , във всяка нова постановка участват с голям интерес с голямо отдаване, разказа диригентът.
В юбилейната програма на Музикалния театър е заложена нова постановка на "царицата на оперетите"- „Царицата на чардаша“.
На въпроса възроден ли е интересът към оперетното изкуство, актрисата Юлия Маринова-гост на "Радиокафе" отговори:
През последните години е повече публиката и аз имам чувството, че наистина се завръща публиката и дано да е така, защото има още какво да и покажем, така че ги каним да присъстват да бъдат с нас, ще бъдат доволни и така ще забравят грижите си, защото нашето изкуство е такова. Забравяш целия свят и наистина това те прави по-добър по-щастлив и повече усмивки трябва да има и позитивизъм, сред хората, така че трябва да присъстват и да работим за тях.
Пълни са салоните и другото е, че много млади хора идват, включително и на класическите заглавия, което е много радостно. Ето сега на „Орфей в ада“ ми прави впечатление, че има много млада публика. Можеби това се дължи и на факта, че има и модерни технологии в постановката като 3Д Мапинг и Мултимедия и съчетанието между класика и модерни средства е наистина една добра насока, която явно се оценява и от младата публика. Също и Българи от старо време се оценява от целия диапазон публика, който може да присъства, обобщи маестро Митонов.
Диригентът припомни, че оперетата е едно комплексно изкуство, което изисква от всички участници да работят в екип. Всички, които работят тук обичат това изкуство и затова се получават такива добри спектакли, казва с усмивка маестрото.
Елате в музикалния театър, защото говорим за любов, пеем за любов, всичко е любов животът е любов!
Целият разговор можете да чуете и видите във видеото.
В ретроспекцията на 2024 г. в студиото на БНР-Радио София се включи и поетът, литературен критик и преподавател Йордан Ефтимов . Той направи уговорката, че е нормално неговия взор да се спре по-скоро върху културните събития и явления от последните 12 месеца. Но от друга страна "културата е неотделима от политиката, от спорта и от другите..
Изпращаме година, в която във вътрешнополитически план българите получихме "повече от същото" . Проведените избори (два пъти през 2024-та) са следствие от 5 предишни. Това коментира пред БНР-Радио София политологът, историк и преводач Явор Сидеров . "Годината не беше розова, но както винаги запазвам надежда и убеждение, че през..
В конфигурацията на 2025 г. отново участва планетата Сатурн, като това ще продължи до 2029 г., когато двойката се смени с тройка за следващото десетилетие. На двойката отговаря планетата Сатурн, като е важно да се знае, че в зависимост от останалите цифри в годината, Сатурн проявява различни аспекти. Като цяло обаче тенденцията е, че това са неспокойни..
Има двама задържани за инцидента на Централната гара в София от тази нощ, при който пожар избухна във вагон и загинаха четирима души, а други двама са в тежко състояние. Прокуратурата обяви, че работи по всички възможни версии. Разследването е под ръководството и надзора на Софийска градска прокуратура (СГП), съобщават от държавното..
Тази година се очакват около 700 хил. пътувания на българи в и извън страната ни. Около 120-130 хил. българи ще посрещнат новата година в чужбина, като се очаква също толкова чужденци да посетят България за празниците. Една голяма част от пътуванията сега по Коледа и Нова година са изкупени още в края на септември. Почти до средата на годината..
В последния ден на 2024 г. Националният политехнически музей кани малки и големи на любопитно пътешествие в света на науката и техниката. Специално за малките и учениците входът ще е свободен. По-възрастните посетители ще имат възможност да споделят с деца и/или внуци спомени от времето, когато Гугъл още не съществува, а в България се произвежда „ЕЛКА..
Пиротехниката и новогодишната заря не само тържественост, за фондация "Четири лапи“ те са се превърнали в символ на тревожност, стрес и паника, каза пред Радио София Деница Славова от отдел "Комуникации“ на организацията. Според изкуствения интелект към 2040 г. шумът от пиротехниката ще изчезне напълно в България, а мисията на "Четири лапи“ е да..