Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората с увреждания излизат на протест

Снимка: БГНЕС
Около 6000 българи с увреждания от цялата страна се очаква да се съберат на национален протест пред Министерския съвет и Президенството утре, с искане за модерна и справедлива реформа и достъпна среда. Протестът е организиран от национално представените организации на и за хора с увреждания, с подкрепата на КТ "Подкрепа". Недоволството е срещу публикуваните за обществено обсъждане промени в правилата за изготвяне на медицинската експертиза. Те искат яснота за това, какви права ще ползват от решението на ТЕЛК за степента на увреждането и какви права ще следват от оценката за тяхната работоспособност. 

41 на сто от хората с увреждания разчитат като доход само на инвалидни пенсии, показва проучване на КТ "Подкрепа", направено сред над триста членове на национално представителните организации. Всеки четвърти човек с увреждане живее с доходи до 200 лева, а 83,5 на сто от всички са с доходи под линията на бедност от 321 лева на месец, посочи експертът от синдиката Ваня Григорова.

Според предвижданите промени, само едно водещо заболяване ще бъде включено в решението на медицинската експертиза, посочи председателят на Съюза на слепите в България Васил Долапчиев.

Според Долапчиев, въвеждането на оценка на работоспособността ще доведе до загуба на правото на инвалидна пенсия.

Хората с увреждания настояват да има комплексна комисия, която да дава оценка на увреждането, нуждата от социална подкрепа, за да се избегне обикалянето по институции.

От организациите остро възразиха срещу твърденията, че инвалидните пенсии са около милион. Долапчиев посочи, че според статистиката на НОИ са около 515-517 хиляди. Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че с промените се посяга на хората, които не могат да се защитят, а не се действа срещу т. нар. фалшивите инвалидни пенсии.

Ваня Григорова от синдиката видя в готвените промените залог за оцеляването на управляващата коалиция. 

Националният протест ще бъде на 11 април от 11.00 часа пред Министерски съвет и Президентството.

***
След изявленията на организациите на хората с увреждания, социалният министър Бисер Петков коментира, че въвеждането на системата за експертиза на работоспособността има за цел да подобри условията за реализация на хората с увреждания на пазара на труда, а не да се отнемат придобити права, включително и правото на пенсия.

Това означава, че лице, което може да работи и което отговаря на условията за получаване на пенсия за инвалидност, няма да бъде лишено от нея, каза Петков.

Според социалния министър твърдението, че на проведеното през февруари съвместно заседание на здравната и социалната комисия за първи път е било заявено, че реформата предвижда кардинална промяна на действащия модел, която ще доведе до отнемане правото на инвалидна пенсия на 100-150 хиляди български граждани, е некоректно.

Според министъра, вместо да има конструктивна дискусия по Концепцията за реформиране на експертизата на работоспособността, национално представителните организации са предпочели да връчат протестна нота.

Според него в исканията се поставят важни въпроси, част от които са свързани с цялостната политика за подкрепа на хората с увреждания, но отговорите на които не са предмет на Концепцията. Безспорно е обаче, че в рамките на комплексния подход при разработване на планираната реформа, тези въпроси следва да бъдат обсъдени и намерени правилните решения, които да подобрят условията на живот на хората с увреждания, заявява Бисер Петков.

Петков призовава към споделена отговорност и очаква, националното представителство да влезе в конструктивен диалог - министърът очаква  предложенията на организациите за модела за експертиза на работоспособността.

Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35