Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галеристите Милен Петков и Лина Стефанова: Младите творци трябва да се подкрепят

4
художниците и галеристи Милен Петков и Лина Стефанова
Снимка: Олга Добрева



Приемаме младите автори с отворени обятия, това каза галеристът и художник Милен Петков, който заедно със съпругата си Лина Стефанова бяха домакини на неделното "Радиокафе" на 20 май. Предаването се излъчни от една от столичните галерии. 

Милен Петков е собственик на галерия, завършва стенопис в Художествената академия "Борис Денев" във Велико Търново при Никола Гелов и усвоява занаята на сграфитото. 

Благодарение на него започнах още като студент и реализирах доста работи в Чирпан в музея на Яворов направих първия си стенопис, сграфито. След това работих и на други места, в църкви също. Последната ми работа беше в Котел в музея на Раковски. Направихме един пантеон с един витражен кръст огромен, просто разширихме пространството визулано там с единствената цел хората да могат да се насладят на тази атмосфера, която цари при този герой за мен, страхотен“, разказва художникът.

Преди 5 години заедно със своята съпруга Лина Стефанова решават да отворят своя галерия, където да излагат свои картини, не само техни, но и на колеги и приятели. Милен споделя, че началото е било много трудно, заедно с жена му от хора, изцяло посветени на изкуството е трябвало да започнат да разбират и от търговия.

Художникът сам за себе си си живее в един свят, който си е негов, но изведнъж като излезе публично, когато стане галерист много съдби зависят от него, не можеш да ги пренебрегнеш, те са ти колеги. От там започна и трудността, някои не искаха да ни дават своите произведения, подценяваха ни, че при нас няма да върви, както в големите галерии.“, спомня си Милен.

Снимка

В началото галерията беше с 4 стени и десетина картини. Тръгнахме емоционално, да направим нещо. Но още в следващите дни видяхме колко е трудно. Идваха при нас различни художници, но не всички се вписаха. Имахме и много помощ от различни хора- Кръстьо Капанов, Никола Ангелаков, Иван Додов, много са“, допълва галеристът.

Постепенно се създаде една атмосфера на приятели, тук всички сме приятели и приложниците, и керамиката и витражите, и дърворезба. Който дойде като че ли диша някакъв въздух и го прави добър и затова ни дават някак си истински, искрени неща, казва художникът.

Постепенно обаче хората започват да се доверяват на Милен и Лина и дори някои от посетителите, любители на изобразителното изкуство предпочитат да посещават по-млаките галерии, а дори и някои художници предпочитат да оставят творбите си там.

Тръгнаха нещата, хората ни научиха и предпочитат да идват в такива малки места, където могат да пипнат картината и да се чувстват по-близко до изкуството“, обяснява галеристът.

Милен Петков разказа, че в неговата галерия свои произведения излагат както големи имена, така и прохождащи художници, тъй като двамата със съпругата му гледат да се отнасят с разбиранеи към любителите на изобразителното и приложните изкуства, тъй като не всеки може да си позволи да си купи картина. 

Има договаряне, даваме на изплащане. При нас идват и по-заможни и по-бедни хора, които пък много ценят изкуството, теглят заеми, за да си купят картина за внука или за внучката и не може това да не рефлектира при нас. Ние сме преди всичко художници и сме винаги отворени към хората“, обяснява Милен Петков.

Отворени сме и за млади и за неизвестни автори, не търсим всеки да е завършил, може и да е самодеец. Какво значи самодеец- човек, който се учи да рисува и е постигнал нещоПодаваме им две ръце, не една. Важното е да харесаме работата, да е искрена, да е искрена, да е направена с любов и по този начин го приемаме човека“, казва галеристът.

Милен Петков и Лина Стефанова са заедно и като партньори в живота още от студентските си години. Имат двама сина и един внук.

Изкуството ни обединява, не се караме много по тая тема, казва Милен с усмивка за съпругата си Лина. Двамата решават да живеят извън столицата, на село, където се радват на спокойствие и природа. Нашите кавги са за цветята, аз харесвам едни, тя други и така, смее се Милен.

Лина Стефанова е художник, завършила е живопис също в Художествената галерия "Борис Денев" .  Занимава се със стъклопис, работи също с витражна техника.

Едни от първите ми работи бяха върху стъкло и после започнах да правя картини върху стъкло. Те са малко по-трудоемки, но стават много интересни, разказва художничката.

 Сред любимите  творения на Лина са изрисуваните чаши за вино и гарафите за вино. 

Снимка

„В началото, когато открихме магазина нарочно го кръстихме арт галерия, именно защото с картини смятах, че няма да може да просъществува. Картината сама по себе си е много специфичен подарък, който трябва да купи и могат да се намерят много различни вариации. Понеже винаги съм харесвала многото допълнения и към тоалети и за дома като подарък и затова започнахме да събираме автори като в началото бяхме само аз, Милен и още няколко наши сподвижници.“, спомня си Лина.

Художничката също като мъжа си смята, че младите таланти трябва да се подкрепят.

Съвсем млади автори като дойдат сваляме някой по-утвърден от витрината, той не се сърди и слагаме картините му на сцената, на витрината, само и само хората да го виждат и той да върви“, казва Лина.

Лина Стефанова с водещата Анелия Торошанова

Лина и съпругът и Милен казват, че за да бъде изложена една картина в тяхната галерия, не е нужно да е нарисувана от професионален художник.

Когато една картина те привлече визуално и изглежда добре, може да привлече вниманието и да бъде поставена в една къща да стои добре, не ни интересува какъв е човека (по професия), какво е завършил“, смята Лина.

Самата художничка си спомня как преди години е ходила да предлага свои картини в различни галерии и е получавала отказ от галеристите.

Те дори не искат да погледнат това, което имаш да им покажеш. С пренебрежение отрязват и именно поради тази причина решихме да не бъдем такива към нашите колеги“, споделя Лина.

Целият разговор можете да чуете в звуковите файлове. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен график с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12-ти до 26-ти февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи, е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида", който излиза и на английски

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40
Сцена от спектакъла на Анне - Марайке Хес

Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior"

На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..

публикувано на 11.02.25 в 12:41