Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оригинални експонати и 3D възстановки в бъдещия археологически парк "Слатина"

Снимка: Златина Йовкова

Посетителски център с 3-D възстановки и оригинални експонати от разкопките на раннонеолитното селище „Слатина“ ще заработи от следващата есен при самия обект, заяви зам.-кметът по културата в Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов. Той допълни, че ще се обособи археологически парк по подобие на „Западната порта“, в близост до католическата катедрала „Св. Йосиф“ в София.  


Раннонеолитното селище „Слатина“ е едно от най-старите в Европа. Първоначално проф. Васил Николов смята, че то е около 80 дка, като са запазени само 8, но последните разкопки показват, че то се е простирало на 300 дка. Което го прави едно от най-големите в Югоизточна Европа. Размерът на откритите къщи обаче е с особена важност, тъй като са най-големите в Праисторическа Европа. При разкопките преди две години, археологическият екип открива къща, която е 147 кв.м. А миналата година се разкрива дори още по-голяма.

СнимкаИменно историческото значение на селището кара и Столичната община да вземе решението да обособи археологически парк с малък посетителски център, в който да се изложат най-ценните артефакти от разкопките. За да бъде създаден паркът обаче ще отнеме време, тъй като собствеността върху земята е разпределена между частни собственици и БАН, каза зам.-кметът по културата в Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов:

Докато чакаме да се решат тези големи устройствени проблеми с цялостния ПУП, ще започнем с тези терени около нас.За това имаме споразумение с Българската академия на науките. Тази есен, буквално от септември, ще си разпределим с тях задачите кой върху какво ще се концентрира, и ще заменим тази барака от Втората световна война с посетителски център. От гледна точка на самата старина ще търсим най-доброто градинско парково решение. Това не означава, че през следващите години в съседни терени няма да продължат разкопките. При всички случаи ще има още проучвания, но кога и как ще се осъществят зависи от това, кога ще влезе в сила ПУП-а за цялостния парк.

СнимкаЧобанов допълни, че посетителски център като този при раннонеолитното селище „Слатина“ ще бъде обособен и за Късноантичния мавзолей в непосредствена близост до Южния парк, а съвсем скоро ще заработи и детския образователен център в Ларгото. Скоро се очаква да бъде обявен и архитектурният конкурс за площад „Св.Неделя“ с включено експониране на археологическите разкрития, открити в последните години до едноименния храм. 

Снимки: Златина Йовкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево, но максималните температури в София - до 2°

Днес ще бъде предимно слънчево . Над източните райони ще има увеличения на облачността. Ще духа слаб и умерен вятър от изток-североизток, а в Източна България - умерен от север. Максималните температури ще бъдат предимно между минус 1° и 4°, в южните райони – до 8°, за София - около 2°. Над Черноморието ще има увеличение на облачността. Ще..

публикувано на 11.02.25 в 07:15

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37