Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайните подбудителки, които стоят зад великите мъже в българската история

6
Мара Белчева
Всички са чували фразата „Зад всеки велик мъж стои една велика жена”. И в българската, както и в световната история, доста често фактите добавят характерната за сравнителната степен частичка „по”.
Да! Зад повечето велики мъже стои една по-велика жена. Поради патриархалните нрави преди век у нас тези дами не излизат на преден план, но влиянието върху кариерата и развитието на половинките им е безспорен факт.
За повечето млади хора тези имена не говорят нищо. Хората от Къщата на София, заедно с Маги Гигова, започват инициатива за организиране на вечери, които да оживят отново историите на тези позабравени, но оставили ярка следа след себе си хора. 
Снимка
Малка част от историите включват:
- Поликсени Стамболова, съпругата на Стефан Стамболов, която е била не само по-богата, а и много по-образована и начетена от него.
- Мара Белчева, която продава къщата си (днешният ресторант "Before&After"), за да плати лечението на Пенчо Славейков в чужбина.
- Евдокия, жената на Богдан Филов, която преди да се омъжи за него е имала блестяща научна кариера като етнограф и от първия си работен ден е превеждала цялата си заплата на читалища и сиропиталища.
- Екатерина Каравелова, за която по време на Сръбско-българската война чуждестранната преса казва: „Екатерина Каравелова е единственият мъж в София”.
- Сестрата на Гео Милев - Пенка Касабова, без която Борис Христов не би направил световна кариера.
Повече за тези истории може да чуете от Магдалена Гигова в звуковия файл. 
А още ще може да научите на 29 август в Къщата на София от 19:00 часа. Ще имате късмета и да сте първите, които ще чуят песен от тефтерчето на Васил Левски, възродена от трио „Тенорите”. Както и да научите за монахинята сестра Евгения, на която Апостола отдава сърцето си. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15