Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Децата на село - най-щастливи

Приятелският и семейният кръг са определящи за щастието на децата. Това показва национално представително проучване „Гласовете на децата“, проведено сред подрастващи, които са между  9 и 17 години, поръчано от УНИЦЕФ - България. Мнозинството от  децата - 81%, твърдят, че се чувстват щастливи, което е с цели 22 пункта повече от предходното изследване, проведено през 2001 година. 
Друг положителен резултат, който УНИЦЕФ отчита, е, че съвременните деца са по-информирани за опасностите около тях (като употреба на психоактивни вещества и алкохол) и за правата си, в сравнение с връстниците им преди години . 
Проучването е проведено през 2017 г., а  изследваната съвкупност се състои от 585 респонденти, от които 402 представляват националната извадка, а 183 респонденти са от малцинствени етнически групи, в институционална грижа и деца с увреждания. Целта е да се проучат нагласите на децата и младите хора в България по широк спектър от теми: щастливи ли са, как се чувстват в училище и вкъщи, в каква степен са интегрирани в съвременното общество, употребяват ли психоактивни вещества, чувстват ли се в безопасност, информирани ли са, знаят ли правата си, какво очакват от политиците и как виждат своето бъдеще. 
Макар възрастта, полът, населеното място и етническата принадлежност да не са сред факторите, които определят в голяма степен чувството за щастие, интересна подробност е, че децата в селата са най-щастливи, посочи Наталия Георгиева, консултант към УНИЦЕФ - България. 
Макар съвременните деца да проявяват критичност към училището, те са удовлетворени от посещението в него. Учителите са и на второ място сред хората, на които те имат най-голямо доверие, а логично - децата вярват най-много на родителите си. Най-ниско доверие подрастващите имат към правителството, президента и съда, като дори църквата изпреварва по доверие сред институциите. 
От проучването става ясно още, че половината от децата знаят за техни приятели, съученици или връстници, че пушат, като почти толкова свидетелстват за употребата на алкохол. Съпоставката на нагласите през 2001 и 2017 г. показва, че преди 16 години децата са били много по-скептично настроени по отношение на ситуацията в страната. 
Сега българските деца са оптимисти за собственото си бъдеще. Приблизително две трети от тях считат, че животът им ще бъде по-добър от този на родителите им, а 15% - че ще бъде много по-добър. Затова и 57% от респондентите искат да останат да живеят в България след като завършат училище, а 22 % да се преместят в друга държава. 
За да осигурят по-добро бъдеще за децата, от ДАЗД изготвят нова Национална стратегия за детето, която е с времеви хоризонт 2019 - 2030 г. 
Основните принципи, които се залагат в Националната стратегия, се базират на тези, които са приети в Конвенцията за правата на детето на ООН, а именно - недопускане на дискриминация; най-добър интерес на детето; право на живот, оцеляванe и развитие; право на детето да бъде чуто и неговото мнение да бъде взето предвид.
Още по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 16.01.25: Влизане в Еврозоната, както в Шенген – след политическо решение?

Продължава седмицата, в която във "Форум" събитията и новините коментират Иво Инджов и Аркади Шарков. Днес те се спряха на темите: Финансовите предизвикателства пред законотворците: Бюджет, ДДС, Еврозона. Можем (ли) да влезем и в Еврозоната, както в Шенген – в резултат на политическо решение, а не непременно заради изпълнени критерии?..

публикувано на 16.01.25 в 18:40

Специална екипировка за зимните студове ще получат 30 бездомници

С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци.  Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..

публикувано на 16.01.25 в 16:45
С факелно шествие пренасят символичния огън на Яворовата поезия от къщата-музей до паметника на поета в градския парк в Чирпан.

Яворовите дни в Чирпан - запазената традиция

“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..

публикувано на 16.01.25 в 16:35
За да стигат до пистите на Витоша, хората искат повече възможности за достъп

Софиянци настояват за лесен достъп до Витоша, но не само с автомобили

Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..

публикувано на 16.01.25 в 16:15
Проф. д-р Сава Димитров

Предстои третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров"

От 17 до 19-ти януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса.    В предаването “Радиокафе” той..

публикувано на 16.01.25 в 15:57

Синдикати и родители в спор за оценката за дисциплина в училище

От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“ , която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага..

публикувано на 16.01.25 в 15:45

В СОС приеха: Столичният зоопарк актуализира цените

Цените в Зоопарка ще се повишат, от 2 лв. за дете и 10 – за възрастен, съответно на 5 и 10 лева. Поскъпва и Зооучилището, стана ясно на днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС). Пред БНР-Радио София директорът на Зоологическата градина Добромир Бориславов уточни, че ще бъде въведен и семеен билет, услугата за гидове - на..

публикувано на 16.01.25 в 14:48