Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава страната в ЕС с най-силно усещане за корупция

България е страната в Европейския съюз с най-силно усещане за корупция. Това сочат данните на международната неправителствена организация ”Transparency International”, които бяха представени днес на среща в София. В световната класация, България се нарежда на 77-во място от общо 180, като индексът за 2018 година е 42. През 2017 година страната ни се нарежда на 71-во място, което показва влошаване в индекса за възприятие на корупцията.

"Тук не говорим за брой дадени подкупи, а за цялостното състояние и функциониране на обществената система - политическа и икономическа, както и за работата на институциите в държавата“ - уточни изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов.

Дания е най-малко корумпираната страна в света като тя получава 88 точки. Сред отличниците в тази класация са още Нова Зеландия, Финландия, Сингапур и Швеция. В дъното на класацията се нареждат Южен Судан, Сирия и Сомалия. Анализът на данните от изследването за 2018 година извежда на преден план връзката между нивото на корупция и стабилността на демокрацията в изследваните държави: колкото по-стабилни са основите на демократичните институции, толкова по-ефективна е борбата с корупцията.

„България е в застой. Голямата крачка, която очевидно не се е случила тук е свързана с преминаването на режим в електронно управление и с преминаването в режим на предоставянето на услуги по електронен и вътрешно-административен ред. Ако този пакет бъде реализиран, ще  има голям напредък във възприятието на корупцията във функционирането на публичната администрация,“ коментира Ваня Нушева от Асоциация „Прозрачност без граници“.

Според Огнян Минчев от Асоциацията, проблемът на България е, че институционалните промени в страната не водят до промяна в мисленето на обществото.

Сравнението с индексите на страните от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 и 2007 г., показва значими разлики: България все още не успява да навакса темпа на повишаване, който поддържат по-голяма част от държави в тази група, като например Чехия, Естония, Латвия и Литва. В сравнение с останалите държави на Балканите, България се нарежда в средата. Според експертите, ако България тръгне по стъпките на Естония и Чехия има възможност скоро да подобри своя индекс за възприятие на корупцията.

При съставянето на корупционния индекс са използвани доклади и аналитични оценки, публикувани от авторитетни международни изследователски и финансови институции, сред които Световната банка, Световният икономически форум, Економист интелиджънс юнит, Фрийдъм хаус, Световният проект за правосъдие, Фондация „Бертелсман“, Университетът в Гьотеборг и други.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05