Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава страната в ЕС с най-силно усещане за корупция

България е страната в Европейския съюз с най-силно усещане за корупция. Това сочат данните на международната неправителствена организация ”Transparency International”, които бяха представени днес на среща в София. В световната класация, България се нарежда на 77-во място от общо 180, като индексът за 2018 година е 42. През 2017 година страната ни се нарежда на 71-во място, което показва влошаване в индекса за възприятие на корупцията.

"Тук не говорим за брой дадени подкупи, а за цялостното състояние и функциониране на обществената система - политическа и икономическа, както и за работата на институциите в държавата“ - уточни изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов.

Дания е най-малко корумпираната страна в света като тя получава 88 точки. Сред отличниците в тази класация са още Нова Зеландия, Финландия, Сингапур и Швеция. В дъното на класацията се нареждат Южен Судан, Сирия и Сомалия. Анализът на данните от изследването за 2018 година извежда на преден план връзката между нивото на корупция и стабилността на демокрацията в изследваните държави: колкото по-стабилни са основите на демократичните институции, толкова по-ефективна е борбата с корупцията.

„България е в застой. Голямата крачка, която очевидно не се е случила тук е свързана с преминаването на режим в електронно управление и с преминаването в режим на предоставянето на услуги по електронен и вътрешно-административен ред. Ако този пакет бъде реализиран, ще  има голям напредък във възприятието на корупцията във функционирането на публичната администрация,“ коментира Ваня Нушева от Асоциация „Прозрачност без граници“.

Според Огнян Минчев от Асоциацията, проблемът на България е, че институционалните промени в страната не водят до промяна в мисленето на обществото.

Сравнението с индексите на страните от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през 2004 и 2007 г., показва значими разлики: България все още не успява да навакса темпа на повишаване, който поддържат по-голяма част от държави в тази група, като например Чехия, Естония, Латвия и Литва. В сравнение с останалите държави на Балканите, България се нарежда в средата. Според експертите, ако България тръгне по стъпките на Естония и Чехия има възможност скоро да подобри своя индекс за възприятие на корупцията.

При съставянето на корупционния индекс са използвани доклади и аналитични оценки, публикувани от авторитетни международни изследователски и финансови институции, сред които Световната банка, Световният икономически форум, Економист интелиджънс юнит, Фрийдъм хаус, Световният проект за правосъдие, Фондация „Бертелсман“, Университетът в Гьотеборг и други.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25