Проф. Тодор Кантарджиев напомни, че децата, навършили 13-месечна възраст трябва да бъдат ваксинирани. За хората, родени до 70-те години на миналия век, когато не са се поставяли ваксини за морбили, няма опасност.
По повод идеята за ваксинации и срещу варицела в България, проф. Кантарджиев каза, че тази ваксина не трябва да е част от задължителния имунизационен календар, а да се поставя по желание на родителите.
Варицелата се кара по-леко в детската възраст, по-тежко - в зряла.
За разлика от варицелата, при морбили няма специфично лечение и последствията може да са много по-тежки.
По отношение на грипа, проф. Кантарджиев посочи, че вирусът все още циркулира, но епидемията вече отшумява.
В Националния център по заразни и паразитни болести днес беше представен проектът „Фундаментални,транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология”, който предвижда изграждане на уникален за България научноизследователски комплекс. Една от основните цели е страната ни да отговори на Директивата на ЕС и на Резолюцията на ООН за противодействие на нарастващата антибиотична резистентност.
Общата стойност на проекта е 23,638 млн., европейското финансиране е в размер на 20,092 млн. евро. Срокът за реализацията му е до края на 2023 година.
В репортажа чуйте повече по темата.
Едно от ваксинопредотвратимите инфекциозни заболявания отново ни напомни за себе си през изтеклата седмица - морбили, наричано дребна шарка или брусница. Случаи на заболяването бяха регистрирани в област Благоевград, както и при 37-годишна жена от София,..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се,..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко..
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да..
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С..