Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

(Re)New Europe е мотото на срещата в Букурещ на градовете и регионите

Промяната в Европа не може да се случи без младите лидери

Мишел Барние и Брекзит, Европа без вредни емисии и регионалните хъбове са сред акцентите

Снимка: Лили Големинова
В Букурещ продължава Осмата среща на високо равнище на градовете и регионите, организирана от Европейския комитет на регионите в рамките на румънското европредседателство. Срещата се провежда в монументалната сграда на румънския парламент при сериозни мерки за сигурност и добра организация. Първият ден беше доста турбулентен и завърши късно с отдавна програмираното изказване (последвано от дебат) на главния преговарящ Снимка: Европейски комитет на регионитеза Брекзит от страна на ЕС Мишел Барние, което пък съвпадна с поредния вот в британския парламент.
"Виждаме историята в действие" - бяха думите на председателя на Комитета на регионите Карл-Хайнц Ламберт. Барние пък призова регионите да се подготвят за всички възможни сценарии на излизане на Великобритания от ЕС, независимо от гласуваното в британския парламент отлагане и особено за евентуално излизане без сделка. Носейки у себе си текста на настоящото споразумение, той подчерта, че към момента то е единственото налично и че ако ще се напуска по правилата, те са ясно описани там, но подчерта, че от особена важност ще бъде следващия, втори етап след излизането, на който ще трябва да се реорганизират отношенията с Великобритания, вече не на базата на членство, а като съюзник и приятел, какъвто тя винаги ще е за ЕС. "Ще запазя спокойствие - каза Мишел Барние, - мислейки за британските граждани."

Иначе мотото на срещата в Букурещ е (Re)New Europe, тоест да обновим Европа и европейската идея. В румънската столица бяха представени и 100 ярки млади регионални лидери в Европа, сред които е и кметът на Добрич Йордан Йорданов. Привличането на младите хора към европейските ценности и към ре-дефинирането на европейската идея е един от големите акценти на събитието. Какво искат младите от Европа, как трябва Европа да отиде при тях, а не да чака те да дойдат сами - това се коментира и в момента в трите зали, в които протича мащабната среща.

Предстои и церемония за установяването на т. нар. регионални хъбове в 20 региона в Европа (в настоящия първи етап на проекта (2019-2020), които да следят за това как се прилага европейското законодателство на местно ниво и дали директивата опростяване, прозрачност и яснота за гражданите реално се случва. В крайна сметка, 2/3 от европейското законодателство се прилага именно на местно и регионално ниво. Затова и важността на тази среща е голяма, защото решенията, които се взимат на високо ниво, в крайна сметка се случват именно на градско, местно, регионално ниво.

И още нещо - беше изразена подкрепа на протестите в рамките на "Глобална стачка за бъдещето", които днес се очаква да съберат хиляди хора по света с искания за по-спешни мерки за справяне с глобалното затопляне и за неутрална по отношение на въглеродните емисии Европа до 2050 (всичко това се случва след рекордната по отношение на вредните емисии 2018). ЕС залага целите и увеличава инвестициите, но лидерите по места са тези, които съставляват и движат промяната - със създаването на зелени работни места, с проекти, свързани с енергийната ефективност. За финал - думите на финландеца Марку Маркула, предишният председател на Съвета на регионите (и настоящ заместник-председател)  -  "никой не може да се справи сам, всички в Европа трябва да работим заедно и да си сътрудничим с индустрията и да генерираме точните зелени иновации от най-високо качество".

Чуйте повече по темата.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Активните четящи хора са само 10% от българите

"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..

публикувано на 15.02.25 в 10:30
мария Тарашманова

Исках да имам списък с всички традиции, които се провеждат в България

Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" -  всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...

публикувано на 15.02.25 в 10:23

В Innovation Explorer: от екстремния ни свят, Тръмп и Китай до Антарктида

Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..

публикувано на 14.02.25 в 19:58
Изображението е илюстративно.

"Форум", 14.02.25: По-важно от красотата е жената да се поддържа, но това не става с ботокс

В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..

публикувано на 14.02.25 в 18:05
Залата е разпродадена

Теодосий Спасов и Иван Шопов ще изпълнят импровизации и композиции от албума "InFusion"

Теодосий Спасов и Иван Шопов  ще предложат приятен концерт в съботната вечер (15.2.2025), озаглавен като техния общ албум "InFusion"  ("Вливане"). Световноизвестният кавалджия разказа как преди години на един джаз фестивал във Варна са се пресекли пътищата на двамата. " Беше откритие и за него, и за мен това да се съберем и всеки..

публикувано на 14.02.25 в 17:47

В любовта са нужни малко думи и още по-малко прилагателни

В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..

публикувано на 14.02.25 в 16:48
Пийт Хегсет с генералния секретар на НАТО Марк Рюте

Новият подход на Вашингтон спрямо Москва не се приема радушно от ЕС и Украйна

Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..

публикувано на 14.02.25 в 16:40