Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Институтът за държавата и правото при БАН в помощ на законотворците

Снимка: БГНЕС
Визитната картичка на Институтът за държавата и правото при БАН са дейностите от общонационално значение. Най-вече експертната дейност - концепции, програми, становища, консултации за усъвършенстване на българското законодателство. Годишно изготвяме около 50 експертни становища не само за българските съдилища, но и за международни организации, казва проф. Ирена Илиева - директорът на Института.

Над 10 учени са ангажирани като експерти във висшите съдилища - Върховния административен съд, Върховния касационен съд, Главна прокуратура. 

В законодателната дейност на страната, институтът помага чрез участието на негови експерти в Съвета по законодателство към Народното събрание, но също така се дават и ad hoc (от лат. ad hoc – специално, използвано само за) становища по отделни законопроекти, когато са замолени от институциите. Подпомагат законотворчеството с оценка на въздействие на законодателството преди и след прилагане на законите.

Създатели на института са академиците Стефан Баламезов и Петко Стайнов, които са поставили въпроса за създаване на институт за проучване на конституцията и управителният съвет на БАН е взел решение за основаване на Правен институт и назначава за пръв негов ръководител акад. Стефан Баламезов на 8.12.1947 г.

От създаването на института, връзката между Юридическия факултет на Софийския университет и Института, е много силна.
Проф. Илиева изтъкна и позабравената връзка на акад. Петко Стайнов в спасяването на българските евреи. Той участва в създаването на Комитет за защита на евреите, заедно с вдовицата на държавника Петко Каравелов, проф. Асен Златаров, писателят Антон Страшимиров и др.

Институтът е единственото звено в БАН, което извършва фундаментални приложни изследвания в областта на правото. Той подпомага законотворчеството, правоприлагането, дейността на правораздавателните и административните органи, чрез представяне на експертни становища.

В момента институтът работи по пет колективни научно-изследователски проекта с бюджетно финансиране. Всички проекти са изключително актуални и с голям принос в обществото.
В института има и много докторанти - 31, от които 4 са редовна форма, а останалите са задочни, като има и двама, които са на самостоятелна подготовка.
Чуйте целия разговор с проф. Илиева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Потребителският бойкот в Хърватия зарази и други бивши югославски републики

"Форум", 03.02.25: Хърватите казват: "Стига! Колкото ние зависим от търговците, толкова и те зависят от нас"

Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател  доц. д-р Александър Христов и  Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..

публикувано на 03.02.25 в 18:35

Концепция за обновяване на училищни дворове тръгва от 59. ОУ и 29. СУ в район "Сердика"

С два пилотни проекта Столичната  община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..

публикувано на 03.02.25 в 17:45

Чешмите с минерална вода в центъра на София спират за профилактика

На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..

публикувано на 03.02.25 в 16:58

Спектакълът на Ива Свещарова "Ако Афродита е чудовище" - с втора премиера

Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..

публикувано на 03.02.25 в 16:40
Маг. фарм. Стефан Минков

За укрепване на имунитета решете след консултация, не от реклами

В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..

публикувано на 03.02.25 в 16:12

Водните загуби в София са най-малко, но пък 10% от водата се краде

По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните  запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..

публикувано на 03.02.25 в 15:19
Юлиян Петров

Синдикат "Образование" предлага грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари

Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..

публикувано на 03.02.25 в 14:07