На 11 април столицата на Белгия е слънчева (напук на всички, които - малко по британски - обичат да се оплакват от времето тук). Хората бързат, като във всеки голям град. Имат си свои грижи, свои малки битки. И въпреки че именно в техния град се взимат голяма част от решенията на високо равнище, те не живеят толкова с мисълта за Брекзит, колкото за градските проблеми, свързани с транспорта, ремонтите по улиците, задръстванията. Свикнали са с постоянните мерки за сигурност, с отбиването на движението, за да мине поредната делегация.
Е, вчера делегациите тук бяха много. Лидери на 27-те държави членки се събраха (за пореден път), за да обсъдят (поредната) молба на Тереза Мей (чeсто напоследък наричана Theresa June, a от днес може би Theresa October). Защото след дълго обсъждане при закрити врата в сградата на Съвета на Европа, хапвайки (менюто беше надълго и нашироко обсъждано от чакащите журналисти), европейските лидери дадоха отсрочка на Великобритания за излизане от ЕС до 31 октомври - перфектният компромис между това, за което настояваше Еманюел Макрон (който снощи е говорил последен при изслушването на държавните глави на кръглата маса), а именно края на юни, и мнението на Ангела Меркел, което клонеше към 2020-а. Доналд Туск обяви решението с уморено и леко безизразно лице с коментар, че срокът е по-кратък от това, което той е очаквал. За сметка на това, Тереза Мей кипеше от енергия и заяви, че тя смята, че Великобритания ще "смогне" по-рано от този срок. Но реално погледнато, нищо не е променено. Всички опции са възможни. И все пак, най-вероятно Великобритания ще участва в изборите за Европарламент в края на май, ще има свой еврокомисар и ще гласува за всяко решение в ЕС, защото си остава пълноправен член (до осъществяване на противното). Сега всички очакват какво ще се случи в британския парламент, а междувременно беше посветено много телевизионно време на какви ли не странични любопитности като еднаквите сака на Ангела Меркел и Тереза Мей - и двете точно в нюанса на синия фон на знамето на ЕС.
Друго интересно събитие стартира вчера в Брюксел - 134-тата сесия на Европейския комитет на регионите, която събира кметове от страните-членки и дава мнения от градска и регионална гледна точка по важните европейски теми. Този път основните теми са свързани с интеграцията на мигрантите (беше официално приета инициатива в тази насока) и с дебата за фундаменталните права и ценности на Обединена Европа. Добрите градски практики бяха споделени от двама кметове - победители във връчваната от 2004-та на всеки две години награда World Mayor. Настоящата носителка на титлата е Валерия Манчинели, първата жена кмет на Анкона (Италия) - една изключително дейна дама на 63 години, която вече втори мандат ръководи пристанищния град. Говори само италиански, но пък е изключително компетентна, точна в отговорите си и ясна в принципите си. Получава отличието заради факта, че успява бързо да "измъкне" града от кризата, да възобнови голяма част от затворените докове и корабостроителници, заради туристическия напредък и заради успехите си в управлението на този 100-хиляден град, в който живеят над 13 000 чужденци.
Значи Вие ми взехте наградата - с тези думи и усмивка предишният носител на приза World Mayor Барт Сомерс стисна ръката на Валерия Манчинели. Той е кмет на Мехелен (между Брюксел и Антверпен) от 19 години - рекорд за Белгия, и трансформира града от място с много лоша слава, висока престъпност и силно етническо напрежение в пример за реална успешна интеграция. По думите му, в Мехелен процентно има повече мигранти отколкото "Орбан има в Унгария", но верният път е в интеграцията на всички нива (училища, в които да учат децата на миграните не само в периферните квартали, но и в престижния център), в подобряване на условията за живот в града на всички и в еднаквото отношение.
Чуйте включването на Лили Големинова в "Радиокафе".
И очаквайте специалното интервю, което Барт Сомерс даде за Радио София.
Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.
Столичната община и Българската академия на науките ще създадат регистър на бездомните хора. Идеята за този регистър е на БАН от Института за изследване на населението и човека, които се включват в един европейски проект, който има за цел да направи статистика за бездомните хора в Европа. Регистърът касае само бездомните хора в София. Проектът се..
Живеещи в кюстендилското село Ябълково и региона излизат днес отново на протест. Това става две седмици, след като автомобил се блъсна в безстопанствени коне. При удара загина 18-годишно момиче, а други две бяха ранени. Протестиращите настояват за оставката на директора на Областното пътно управление инж. Юлия Божилова. Те..
От Община Пловдив тази сутрин отново предупреждават гражданите за ново замърсяване на въздуха. В населеното място се очаква ново опасно превишение на допустимите норми за атмосферно замърсяване в града със стойности, вариращи от 30 до 100 микрограма на кубичен метър фини прахови частици. Общината призова жителите да не проветряват дълго..
През днешния ден преди обяд все още на много места в низините и котловините ще има мъгли или ниска облачност. След обяд видимостта ще се подобри, но от северозапад ще започне увеличение на облачността, което до полунощ ще обхване цялата страна. Вечерта в северозападните райони ще завали дъжд, който с понижението на температурите много бързо ще премине..
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..