Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Швейцария пуска 5G днес

5G мрежите - ниско закъснение, голям потенциал и... още малко търпение

Снимка: Георги Петровски

Дигиталната трансформация в обществото през последните години преминава предимно през наземните комуникационни линии. За да се усили и улесни този процес, той трябва да бъде провеждан в същата степен и през безжичната технология, твърдят специалистите. Единствената технология от този тип, която може да предостави същото преживяване на тази дигитална трансформация, е безжичната комуникация от пето поколение, известна повече като 5G. Заедно с това ще бъде разширен спектърът на всички вертикални услуги, които могат да бъдат от полза за бизнеса.

У нас за 5G комуникации се говори отдавна, моментът за практическото им използване обаче все още не е настъпил. Няколко са факторите за това - регулация, честотен ресурс, инвестиционни изисквания и др. Плановете на основните телекомуникационни оператори за въвеждане на новия стандарт обаче са налице, а основните играчи на пазара на оборудване са готови с конкретни предложения. Един от тези производителите представи в София своите хардуерни и софтуерни решения, сред които изграждане на опорни и довеждащи мрежи, крайни устройства, нови антенни решения и софтуер за управление. В кой сектор може да проличи най-остро нуждата от 5G, прогнозира представителят на компанията Марин Тинчев:

Компании, които се занимават със смарт хоум решения, могат да изграждат своите приложения с новата платформа, която е готова за тях. Това ще бъдат компаниите от екосистемата, които са малки и много гъвкави, които ще открият в един момент ползите и възможностите на тези технологии и ще започнат да ги прилагат навсякъде.

В повечето случай навлизането на новите технологии е съпроводено от различни притеснения за тяхното вредно въздействие. Изключение не прави и 5G. По-рано този месец властите в Брюксел дори не допуснаха провеждане на тестове именно поради опасния от вредни излъчвания. Александър Маринов, мениджър "Продукти, услуги и решения" посочи, че има погрешно схващане, че броят на базовите станции ще бъде увеличен с навлизането на 5G технологиите. Тестовете показват, че в една и съща точка в градска среда при тях се получава по-добро ниво на сигнала, спрямо съществуващите вече технологии.

Освен предимствата за бизнес решенията и постоянните ежедневни комуникации, една от най-важните характеристики на 5G мрежите се очаква да бъде малкото време на закъснение - жизненоважен елемент за една от разработките на бъдещето - автономните автомобили. И може би не толкова жизненоважен, но достатъчно ценен фактор в света на геймърите.

Известни са първите резултати на реално действащи 5G мрежи в Южна Корея, Китай, а от днес (17 април) телекомуникационната компания "Ериксон", производител на оборудване, пусна и първата си търговска 5G мрежа заедно с швейцарския оператор "Суиском". Мрежата е разположена в 54 града в Швейцария. В плановете на един от българските телекоми е да предлага тази технология в по-ограничен мащаб още догодина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Огнено шоу с огнени артисти

 На отминалия "Топлофест" колектив "Агнон" представят своето огнено шоу. Те са Мартин и Кристиян, които се занимават с цирково изкуство, музика и акробатика. "Ние сме "Агнон" колектив – един голям колектив от огнени артисти. Идеята е да се събираме всички заедно и да се развиваме в нещата, които обичаме да правим в изкуството  - било то..

публикувано на 17.07.24 в 17:17

Националният център за безопасен интернет продължава да работи

Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) ще продължи да функционира, след като бе осигурено съфинансиране по програма "Дигитална Европа" на Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация за следващите 18 месеца. България продължава да бъде една от малкото страни в ЕС, която не осигурява национално финансиране за..

публикувано на 17.07.24 в 17:14

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

"България поздравява света" с 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша"

Под мотото "България поздравява света", започна 28-то издание на Международен фолклорен фестивал "Витоша" , който е част от Календара на културните събития на Столична община 2024. Организатори на фестивала са Народно Читалище "Витоша-1951", Сдружение "Международен Фолклорен фестивал Витоша", Фолклорен Танцов Ансамбъл "София-6"  С..

публикувано на 17.07.24 в 15:32

Филми снимани в София ще покажат облика на града през 60-те и 70-те години

Винаги има какво да разкажем за кино "Влайкова" и читалището, което се помещава там. Това направихме и този път, в разговор с режисьора Олег Ковачев, председател на настоятелството на Народно читалище "Антон Страшимиров - 1926", което стопанисва сградата на киното.  Той представи програмата на кино "Влайкова", включваща поредица от филми снимани..

публикувано на 17.07.24 в 14:13

Шесто издание на фестивала за камерна музика "Неотъпкана пътека" в Ковачевица

За шеста година фестивалът за камерна музика "Неотъпкана пътека“ ще се проведе в китното селце Ковачевица. Фестивалните дни ще заведат там музиканти от най-висока класа. За програмата и философията на събитието разказа един от организаторите и създателите на фестивала, цигуларят Георги Вълчев, който живее в Ню Йорк. С идеята да направят..

публикувано на 17.07.24 в 12:54

Идеи за "52 исторически разходки из България" дава в новата си книга Ели Иванова

Идеи за 52 исторически разходки из България дава в новата си книга авторът на блога "Друми в думи" Ели Иванова. Казва, че "това не е пътеводител на най-известните исторически забележителности в България. Това е разходка из магични места, където историята и красотата на природата се сливат в хармония". Както и предишните ѝ книги, и в "52 исторически..

публикувано на 17.07.24 в 11:51