С кампанията специалисти и пациентски организации обединяват усилия с цел подобряване на информираността за астмата.
Сред основните фактори за развитието ѝ са респираторните вируси, замърсеният въздух, тютюнопушенето и някои медикаменти. По-често от астма страдат родени чрез секцио деца и тези, които са приемали антибиотици в първата година от живота си, каза доц. Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология в Александровска болница.
Въпреки явните симптоми, често диагностиката се бави с години, защото задухът и кашлицата се диагностицират като бронхит и се лекуват с антибиотик, посочи специалистът.
Често първата изява на бронхиалната астма е по време на вирусна инфекция. Самата болест плаши. Много пациенти отричат, че имат астма и твърдят, че боледуват от бронхит.
В България с астма са диагностицирани едва половината от страдащите от заболяването. 45 процента от болните пък нямат добър контрол над болестта. Използването на инхалаторен медикамент може да маскира астмата, като всъщност възпалението не се контролира, а това може да постави пациентите в риск от животозастрашаващи пристъпи, посочи доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести. За да се избегнат страничните ефекти от кортикостероидите, при тежките случаи се назначава съвременна биологична терапия.
Основната цел на пациентската кампания е подобряване на информираността за възможностите за контрол над заболяването. Тя ще обхване столицата и големите градове в страната и ще продължи до Световния ден на спирометрията - 25 септември. Зад инициативата застана многократният световен шампион по плуване Петър Стойчев.
В рамките на кампанията в двора на Александровска болница бяха засадени дръвчета в подкрепа на опазването на чистотата на въздуха, като важен фактори за превенцията на астмата и алергиите. А от 20-ти до 23-ти май в Клиниката по алергология от 13 до 15 ч. специалисти ще правят безплатно спирометрия на желаещите пациенти.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..