Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

| обновено на 29.05.19 в 10:12
"Развратникът"
Снимка: http://sofiatheatre.eu

КНИГИ

Продължава "Пролетният базар на книгата", който е част от Календара на културните събития на Столична община за 2019 г. Представени са над 160 български книгоиздатели и книготърговци на три нива в НДК. В рамките на шестте дни на изложението посетителите ще могат да се насладят на традиционната културна програма, наситена с премиери на книги, четения и срещи с автори. На щандовете на издателствата, както и на сцената на културната програма, която ще се проведе на Мраморно фоайе, предстоят десетки срещи с автограф с писатели и поети, сред които Божана Апостолова, Боян Биолчев, Деян Енев, Димо Райков, Здравка Евтимова.

В литературен клуб "Перото" от 18.30 ч. ще се състоят срещи на читателите с четирима носители на Европейската награда за литература. На 29 май ще е дебатът между Калин Терзийски и Пааво Мацин, а на следващата вечер гостите ще чуят и Ина Вълчанова и Освалдс Зебрис в диалог за човечността и идентичността. Европейските награди за литература се връчват от 2009 г. на най-добрите нови или утвърждаващи се автори, като в инициативата са включени общо 36 държави от цяла Европа.

ЕТЮДИ

Под наслов "София – 140 години столица на България" от 18.30 часа в Античния културно-комуникационен комплекс „Сердика“ /под купола на Ларгото/ ще се играе спектакълът „Приключения опасни със герои сладкогласни“ на Театрална студия „Игра“ с художествен ръководител Петър Върбанов по текст на Недялко Йорданов и музика - Хайгашод Агасян. Входът е свободен. 

ИЗЛОЖБИ

От 18.00 часа в Чешкия център ще бъде открита изложбата  "Mini Wonders - Чешката играчка вчера и днес". Експозицията представя чешки играчки, създавани през последните 100 години до наши дни. Сред тях са надуваемият бивол на дизайнера Либуше Никлова и дървеният слон на графичния дизайнер Ладислав Сутнар. Най-старият експонат в изложбата е от 1920 г. Куратор на изложбата е Тереза Брутхансова.

МУЗИКА

От 19.00 часа е представянето на операта "Бал с маски" от Джузепе Верди с участието на оперната певица Мария Гулегина. Постановката е на акад. Пламен Карталов. Диригент ще бъде Иван Филев. Първата българска премиера на "Бал с маски" е била на сцената на Софийската опера на 22 октомври 1926 г. под диригентството на Венедикт Бобчевски и режисурата на Илия Арнаудов.

ТЕАТЪР

"Развратникът" от Ерик-Еманюел Шмит можете да гледате от 19.00 часа в Театър "София". В главните роли са Лилия Маравиля и Ириней Константинов.

Две са предложенията на Младежкия театър - "Като трохи на прозореца" от Нийл Саймън от 19.00 часа на камерната сцена и "Специални поводи" от Бърнард Слейд с Койна Русева и Димитър Баненкин по същото време на голямата.

Две са заглавията от афиша на театър "Българска армия". "Белла Фигура" - италиански израз, който означава да правиш добро впечатление в обществото, дава заглавието на спектакъла на Антон Угринов. Началото е в 19.00 часа на голямата сцена. В 19.30 часа на камерна сцена "Миракъл" започва "Басейнът" от Щефан Фьогел.

"Мнимият болен" от Молиер ще покаже от 19.00 часа на голямата сцена Народният театър "Иван Вазов". В 19.30 часа на сцена Апостол Карамитев ви очакват "Три високи жени" от Едуард Олби.

Със спектакъла "Антихрист" в "Нов театър - НДК" от 19.30 ч.  ще бъдат чествани 30 години от създаването на първия частен театър - "Диалог", основан от режисьора Бойко Илиев, сега директор на "Нов театър-НДК".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35