Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оградена зелена площ вдигна на протест няколко блока в "Обеля 2"

Протестът в "Обеля 2"
Снимка: Златина Йовкова

Близо месец жители на ж.к. „Обеля 2“ протестират при блокове 244, 245 и 247, борейки се за запазването на зелената площ около тях. От години мястото е обособено като игрище, използвано от децата от  целия, а и съседните квартали. Макар гражданското недоволство да започна за конкретен имот, много скоро протестът прерасна в несъгласие с презастрояването и усвояването на междублоковите пространства и зелени терени в кварталите „Обеля 1“ и "Обеля 2".

На 8 юли, късния следобяд, децата, които всекидневно играят на поляната пред блоковете, заварват мястото заградено с ажурна ограда. Един от собствениците на имота, върнат от Министерството на земеделието и храните преди 18 години, решава, че сега иска да строи върху него. Намерението е прието остро от жителите на „Обеля“ 2.

В коментар за Радио София, кметът на район "Връбница" Младен Младенов посочи, че е отправил питане към Министерството на земеделието да бъде проверена документацията за връщането на имота. По подробния устройствен план, одобрен от СОС през 2012 г., пространството е отредено за жилищно застрояване

Йоана Иванова от Инициативния комитет посочи, че по Общия устройствен план в пространството се предвижда изграждането на детска площадка, което поставя въпроса дали ОУП и ПУП не си противоречат. Недоволните граждани настояват да започне процедура по приемане на изменения в тях. Освен това искат да бъде наложен мораториум за издаване на разрешения за строеж и монтаж на временни съоръжения, както и ограждане на терените в междублоковите пространства до приемането на нов Подробен устройствен план.

Сред исканията на протестиращите е и започването на процедура за промяна на строителните планове на жилищните комплекси, която да гарантира придобиването на статут "За озеленяване" от терените в междублоковите пространства. Все пак те посочиха, че не са против инвестиционните намерения, но да се преосмисли разумно дали да се строи, след като много от изградените жилищни сгради през последните години, и особено тези в кв.„Обеля 1“, не са усвоени.

Протестиращите смятат и да променят традиционното си шествие, което правят, пресичайки бул.„Ломско шосе“ и да се насочат към „Обеля 1“, където също има примери за презастрояване и усвояване на зелени терени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36