Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са студентите на компромиси в "Студентски град"

В специален доклад "Нали знаеш как е" за преживяванията на студентките от Софийския университет, "Университетският клуб за равенство" извежда сериозни проблеми с икономическото положение на младите хора в "Студенски град", които поставят бариери пред достъпността до образование. Освен това са набелязани инфраструктурни дефицити и липсата на безопасност, които поставят в неравно положение момичетата спрямо момчетата.

Владислав Петков от "Университетския клуб за равенство" обобщава какви са компромисите, които правят младите хора с образованието си или пък с начина си на живот:

В интервюто на една от нашите респондентки особено ясно може да се види как тя, понеже не иска вече да живее в "Студентски град" заради лошите условия там, а не може да се издържа сама, ако живее на квартира, и семейството й не може да я подкрепа, започва работа, което води до нейното първоначално прекъсване на образованието й. Тоест искам да обърна внимание на това как всъщност тези икономически фактори са много тясно свързани с качеството на образованието.

Хлебарки, липса на сапун, хартия и кошчета в тоалетните на университета са сериозните проблеми, които са отговорност на висшите училища, отбелязват студентите. Към тези неудобства добавят и липсата на места за социализация.
 
Отвъд битовите условия в "Студентски град" чувството за безопасност е основен проблем, набелязан в анкетата на студентското общество за равенство. Не се отричат и плюсовете на живота там, уточнява Владислав Петков:

24 часа можеш да намериш каквото ти трябва в Студентски град, свързано е с това, че има много млади хора там, има условия за социализация и освен това е евтино - сравнено с това да плащаш квартира в София, съвсем различно е положението.

Цяото интервю за доклада "Нали знаеш как е" можете да чуете в предаването "Срещу стената".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към Стария град в Ерусалим, 14 април 2024 г.

МВнР предупреждава: Пътувайте до Израел само при неотложност

Пътуванията и пребиваването на български граждани в Израел да бъдат единствено при случаи на неотложност, съветват от Министерството на външните работи. Всички граждани, пристигащи в и напускащи Израел чрез летище “Бен Гурион”, следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания за евентуални промени в техните полети, уведомява МВнР на..

публикувано на 30.09.24 в 07:35

Опасното време продължава и през новата седмица

Опасното време продължава и през новата седмица. В сила е предупреждение от първа и втора степен (жълт и оранжев код) за силен вятър, съобщават от НИМХ. С предупредени със жълт код за опасност са областите: Сливен, Ямбол, Велико Търново, Стара Загора, Русе, Бургас.  Със оранжев код за опасно време са предупредени: Силистра, Разград, Добрич, Варна,..

публикувано на 30.09.24 в 07:15
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39