Безсмислието рязко ще ни завладее, драги мои, ако бързо не решим към коя кауза да се приобщим. И най-вече отривисто да се научим да обвиняваме другите, че са тъпи, непросветени, не наясно. Така на едро, без конкретика.
Аз живея просветен, а ти си боклук, защото не си сетил да живееш по моя начин.
Усещате, че ще ви заговоря за 16-годишната Грета. Само че няма да ви говоря за нея, а за най-екосъобразните хора, които аз лично съм виждала, а именно българските пенсионери. Искам дебело да подчертая, че ние, всички замърсяваме и с отсъствието, и с присъствието си на планетата.
Но българските пенсионери без пламенност ала Жана Д'арк, без някой да ги снима и/или да се интересува от тях, живеят тихо, сами и с малко. Изпират си пластмасовата торбичка или имат мрежеста от 63-та година, ходят с платнена кърпичка, не са пътували със самолет, не тъпчат пазарската количка с покупки, защото живеят в недоимък.
Ето това, драги мои, са леви идеи в действие.
Надявам се разбирате, че не ми е идеята да издигам в култ българския пенсионер особено противопоставяйки го на една единствена личност. Докога ще учим едни и същи уроци, че няма човешко същество, което и да е било, което може да ни спаси? Докога ще търсим месии и пророци, които впоследствие да бъдат използвани политически, защото винаги така става?
Промяната се случва с действия от всички нас, а не с празни приказки и клишета, дори изговорени или изкрещени в ООН. Нека малко по-малко се плещи, а повече да се засажда. Ето едни корпорации и държави изсичат дървета, ние може да засаждаме дървета. Или да се измисли някакво супер дърво, баобаб да речем, който израства за кратко време, но има по-голяма устойчивост.
Нека си говорим за младия учен Боян Слат, който през 2018 г. започна въвеждането в експлоатация на първата плаваща платформа край “Голямото тихоокеанско сметище”, която има за цел да прочиства плаващи сметища в океана или пък LAM'ON: българските млади учени, които създадоха биоразградим ламинат за хартия, подходящ за компостиране.
Всъщност като се замисля - на природата не толкова трябва да се помага, колкото да не се пречи. Тя се възобновява по невъобразимо перфектен начин, въпреки нас. Не казвам, че екологичните кризи не съществуват, то и затова богатите са се притеснили, защото дишаме един и същ въздух, и май не се оказва толкова лесна възможност космическата емиграция. Има процеси, за които повечето от нас нямат представа. Ако излезем на улицата и питаме хората, разширява ли се, или се свива озоновата дупка, сигурна съм, че мнозинството ще каже, разширява се, фатално е… А тя пък взела, че междувременно се свила.
Аз съм била доста войнстващ човек, приятели, поучавала съм пряко и непряко хората, защото например от години разпределям боклука си разделно, не изхвърлям дрехи и обувки, рециклирам ги или ги предавам в пунктове, отказвам торбички и сламки. Но това не ме прави перфектен екосъобразен човек, а същият, който диша кислород и издиша въглероден диоксид. Смятам, че в мълчаливите действия се крие много повече смисъл и промяна.
Грета няма да спаси света от корпорациите и от най-големите държави замърсителки: САЩ и Китай, докато плава от среща в среща на своята карбонова лодка. Хайде, поне един път да не се фиксираме върху личността, а да се опитаме да живеем с малко, без насочени върху нас прожектори и с повече реални действия.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..