Валентин Николов обясни, че камарата работи много активно по отношение на нормативната уредба в областта на строителството. “Проведени бяха множество срещи със законодателната власт в лицето на председателите на комисиите по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и по бюджет и финанси към Народното събрание, както и с групите на парламентарно представените политически сили. В резултат на положените усилия бяха приети промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), чрез които бе изменен и Законът за Камарата на строителите (ЗКС). Това е сериозна стъпка напред в борбата, която КСБ води срещу сивия сектор в строителството, и е особено важна за по-малките и средните фирми в регионите на страната. Там нелоялната конкуренция от работещите без регистрация и без спазване на трудовото, данъчното и осигурително законодателство фирми и бригади е унищожителна за компаниите, които развиват дейността си на светло и при спазване на закона”, казва той.
Пак по отношение на законодателството са направени и предложения за подобряване на нормативната уредба в ЗОП, касаещи включването на подизпълнители и по време на изпълнение на договорите и въвеждането на задължение към възложителя изчисляването на прогнозната стойност на обществената поръчка да е към датата на решението за нейното откриване съобразно пазарната стойност на предстоящите за възлагане дейности.
Николов каза също, че предизвикателствата, пред които е изправен браншът, са много - подобряване на законодателството, прозрачност в провеждането на обществените поръчки и еднакви правила за всички, промени по отношение на професионалното образование и обучение и търсене на решение на придобиващия все по-сериозни размери проблем с кадрите. “Нужно е и камарата да стане по-ефективна в действията си спрямо нелоялните фирми сред самите нас, говорим за саморегулация. И, разбира се, цифровизацията на сектора, това е бъдещето. Доколко сме подготвени за нея и какво можем като камара да направим, за да помогнем на българските фирми за ускоряването на процеса на дигитализация”.
Относно качеството на строителството, Николов посочи, че в общественото пространство се наложи практиката за всеки проблем, свързан с изпълнението на даден проект, вината да се прехвърля на строителя. “Може би това е, защото нашата част от работата е най-видима, но със сигурност това не е правилно. В строително-инвестиционния процес участниците са много - има възложител, проектант, строител, надзор, контролни органи. Темата за ясното определяне на отговорността на всеки един участник в процеса е на дневен ред на КСБ. Ние ще настояваме за промени, с които всеки участник да носи своята отговорност и да бъде санкциониран за неизпълнението на своите задължения”.
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..
За трета поредна година на, 14 февруари, екипът на Lampa Collective организира акустичен концерт на свещи в известен столичен клуб. Този път специален герой, лице на събитието ще бъде младата певица с впечатляващ глас (и финалист в ТВ шоу за таланти) - JENYKA, подкрепена от виртуозния китарист Рангел Георгиев. Тази специална вечер, посветена..