Осиновявания на кучета от столичните приюти, за да бъдат оправдани излизанията на гражданите навън в условията на извънредното положение. Подобен феномен наблюдават от общинското предприятие "Екоравновесие", сподели за Радио София директорът Веселин Асенов. Въпреки че кандидат-осиновителите подлежат на събеседване, което да докаже, че те подхождат с правилните мотиви към подобно действие, през последните два месеца има и опити да се вземат животни само, за да бъдат използвани за разходка извън дома.
„Неведнъж сме връщали заявители за осиновяване, защото не искаме след края на извънредното положение съответното животно отново да се окаже при нас“, обясни пред Радио София директорът на общинското предприятие "Екоравновесие" Веселин Асенов.
Той обясни реда за осиновяване. Това може да стане от понеделник до петък от 10 до 13 ч., като предварително се насрочва среща.
Веселин Асенов припомни, че след разходка, лапите на домашния любимец трябва добре да се измиват.
През март осиновените животни са 65, а от началото на април досега са 88.
Директорът на "Екоравновесие" допълни и, че доброволно изоставените в общинските приюти са повече в сравнение с предходните месеци, но не може да се говори за ясно изразена разлика в поведението на хората, заради извънредното положение.
1800 кучета има към този момент в приютите и ветеринарната клиника в район "Връбница". Засега са преустановени кампаниите по осиновявания, които се провеждат обичайно в големите столични паркове, но те отново ще бъдат възстановени при падане на ограниченията.
Веселин Асенов отбеляза, че основната дейност, а именно овладяването на популацията на бездомни кучета също не е спирала, макар и с намален състав на служителите. За двата месеца – март и април, заловените животни са почти 400.
Чуйте повече в звуковия файл.
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..