Детските градини и ясли в София ще отворят врати на 26 май - първия работен ден след почивните дни. Децата ще се приемат при спазване на всички притивоепидемични мерки и при проверка на здравословното им състояние на входа на детските заведения. Всяка сутрин тяхното здравословно състояние ще се проверява от медицинския персонал на детската градина, като децата с висока температура и грипоподобни симптоми трябва да останат вкъщи до пълното си възстановяване. При приема на децата няма да се изискват медицински бележки, съобщиха от Столичната община.
Директорите имат задача да организират ежедневна дезинфекция на детските площадки и 4 пъти на ден дезинфекция на помещенията. Директорите ще организират работата на детските градини така, че да се осигури дистанция между различните групи и между персонала и родителите. Увеличава се времето за провеждане на занимания навън при хубаво време. При игрите навън ще се следи заедно да играят само деца от една група.
Посещенията на родители вътре в помещенията остава забранено.
Декларацията за прием на децата, която разработва Министерството на образованието, ще бъде качена на сайта на общината, както и на детските градини, и всеки родител може да я попълни предварително.
За да се гарантира сигурността на персонала, директорите ще организират поетапно тестване. Част от детските градини и ясли вече са тествали по-възрастните служители и тези, които имат съпътстващи или хронични заболявания.
Кметът на София Йорданка Фандъкова е възложила на директорите да влязат в контакт с родителите и до петък да имат приблизително точен брой на децата, които ще посещават детски градини и ясли. По предварителни данни голяма част от децата ще останат вкъщи, но директорите имат готовност да реорганизират работата при събиране на повече деца от една група.
До 26 май всички дворове на детски градини трябва да бъдат окосени и обработени против кърлежи.
Директорът на 8-а детска градина в община „Красно село“ – Величка Попова, сподели пред Радио София, че заведението има готовност да отвори врати, а по-голямата част от персонала - да се върне на работа.
По думите й обаче най-оптималният вариант за отваряне на детската градина е 1 юни, защото има нужда от още подготовка, включително и обезпаразитяване на двора.
Величка Попова допълни, че според собствено проучване около 60 процента от родителите биха изпратили децата си още сега на детска градина.
Персоналът е в готовност да премести деца в различни групи, за да се балансира броят им, като засега не се предвижда сливане на групи от различни възрасти. Относно изхранването хигиенните изисквания винаги са били високи, казва още директорът на детското заведение, като освен останалите мерки, които по принцип се спазват, готвачите и другата част от персонала ще носят шлемове.
Част от медицинските сестри в яслените групи все още не искат да се връщат на работа.
В интернет пространството беше създадена петиция на работещи в детските градини и яслите, които възразяват срещу отварянето им преди 15 септември.
До момента тя е подписана от над 1200 души, които смятат, „че е непочтено решението забавачките да бъдат отворени на база мнението на родителите“, без да се взема предвид гледната точка на учителите и помощниците в тези заведения. "Всеки от нас има право да вземе решение за своето здраве, своя живот и своята готовност за работа", пише още в петицията.
Директорът на столичната 31-ва детска ясла Мария Вацева заяви, че смята отварянето на детските заведения за прибързано. Според нея неизвестните все още са много и я притеснява, че на децата няма да се изисква здравна бележка за децата, които се връщат в детските заведения.
Чуйте репортажа на Антония Руменова в звуковия файл.Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..