Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се разви street art в София

„There is Light“ с участието на Nasimo
Снимка: Urban Creatures
София се оказва една от европейските столици с много добре развито street art (в превод: улично изкуство). Чужденците се впечатляват от високото ниво на художественост на българските стенописи, които показват добре развита графити култура.
Първите графити в София се появяват в средата на 90-те години, като говорим за начало на по-скоро класическите графити - Нюйоркските графити, тези в които е важен стилът и буквите.

Кога в България графитите минават в ниво стенопис? Това е около 2010 - 2011 г. с първите стенописи на "140 идеи".

"Съвсем в началото тръгват от Зона Б-5 и там някъде много добре пасват, заради странната архитектура на квартала", разказва културологът Цветан Бизев, един от основателите на Sofia Graffiti Tour.

Всяка стъпка от развитието на графити културата в София е детайлно разказана в увлекателна и динамична история, която стига до наши дни. Това, че градът е така изрисуван, впечатлява изключително много чужденците, които посещават столицата. Разкриват се стенописи и street art, който се заиграва със средата.

“Впечатлява ги това, че реално стенописите тук са на много високо ниво. Мислейки за София, не са мислили за нещо алтернативно и graffiti street art. Сега обаче все повече този имидж започва да се създава”, допълва Цветан Бизев.

Проектите на Visionary много често третират социални теми - бежанци, толерантност, екология. В експресията си артистите боравят и преплитат различни видове изкуство - графити, съвременен танц, поезия, 3D mapping и т.н.
Дали може градското пространство да служи за пропаганда - да, дори точно така се заражда street art-а”, обяснява Деляна Ангелова - един от основателите и проектен мениджър на Фондация Visionary. “Това е платното, на което хората са засягали темите на деня и са ги доразвивали и са ги превръщали в начин на промяна”, допълва тя.
“Има рисувачи - хора, които предават реалността, но има и художници, които създават реалността. Именно това създаване на друга, различна реалност, е най-сложно. Това да си многопластов, дълбок. Да не се бориш със самия процес на рисуване, а с процесите, които протичат в главата ти”, допълва Ясен Гешев - основател на организацията Urban Creatures - платформа за промяна на градската среда.  

Цялата история на развитието на графити културата в София, чуйте в репортажа на Антония Руменова и Боян Бочев в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Богориди

Историята оживява - Родът Богориди: Атанас, Стефан и Йоанис Богориди

Историята на рода Богориди. Кой е нейният родоначалник? Кой е Атанас Богориди? Арх. Ивелин Любенов, генеалог, разказва: Началото е с няколко спекулации около възможната етимология на името "Богориди". Стефан участва в експедиционния корпус в Египет срещу френския корпус. Получава титлата "княз" и е управител на о-в Самос. Той дарява своя къща в..

публикувано на 15.03.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Оборище

Радиоразходка из квартал Оборище, разположен около Докторския паметник. Разказваме за красиви къщи и важни личности, които са обитавали един от най-известните софийски квартали: Кога е построен един от първите софийски паметници, Докторският паметник и каква е била градината, в която е построен? Какво е имало на мястото на Северното крило на СУ и къде..

публикувано на 15.03.25 в 15:00
Невена и Шарлето

Адресите на любовта – Невена Коканова и Любомир Шарланджиев

Режисьорът реагирал сдържано на  увлечението ѝ по Раде Маркович, но ѝ казвал „Ако ме напуснеш, ще умра!” „Обичам те, но него го обожавам. Не мога да го зарежа и да тръгна с теб, защото много ще го нараня“, споделя в интервю Раде Маркович с какви  думи Невена Коканова се сбогува с него, за да остане при мъжа си, режисьора Любомир..

публикувано на 15.03.25 в 14:00

Дали познаваме човешкия мозък?

Д-р Георги Георгиев , зам. председател на УС на Асоциация за инсулт и афазѝя ни гостува по повод „Седмица на информираност за мозъка“ (10-16.3) и съпътстващата я изложба „Човешкият мозък“ (14-23.3): "Често забравяме, че трябва да полагаме грижи за мозъка си, освен за тялото си. Трябва да сме добре хидратирани и да не изпадаме в прекален глад. Но и да..

публикувано на 15.03.25 в 11:50
Васил Анастасов

На игра в музея

TreasureUP е интерактивна платформа, която превръща музеите в забавно и ангажиращо преживяване чрез персонализирани мисии, добавена реалност и игровизирани награди. Слушаме създателя ѝ Васил Анастасов : "Това е нашият опит да игровизираме музеите. Нещо като допълнителен гид за определени артефакти. Ако потребителите към края се представят..

публикувано на 15.03.25 в 10:51
Живко Джамяров

Стратегия как искаме да живеем

Бестселърът на американският лекар д-р Кейси Мийнс, който прекара над 30 седмици в класацията на „Ню Йорк Таймс“, „Добрата енергия“ –  представен ни от Живко Джамяров, създател на български бранд за биосуперхрани и посланик на книгата и здравословния начин на живот: "За идеите в книгата не се говори много. Масово се сблъскваме със заболявания,..

публикувано на 15.03.25 в 10:07

"Форум", 14.03.25: Младите в социалните мрежи - "геройства" и разстройства

На финала на работната седмица коментаторите на "Форум" не повтаряха въпроси и отговори, не обобщаваха изминалите дни, а анализираха процесите и тенденциите по следните теми: Съдебната реформа – дългогодишна "дъвка". С нея трябва да се заемат специалисти, а не от политически клакьори. Дигиталните навици на младите хора у нас. Комуникации..

публикувано на 14.03.25 в 18:20