Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

PCR тестовете - задължителни, но не безплатни

За безплатен PCR тест трябва да обикаляте кабинетите, предупреждава д-р Ира Маркова

Все повече PCR тестове за Covid-19 се правят на ден. Не са малко случаите обаче, когато хората нямат възможност или желание да си направят PCR тест. 

Млада жена с малко дете проявява симптоми на коронавирус - има хрема, общо неразположение, кашлица и температура. Спазвайки реда, се свързва с личния си лекар, но никой не изисква от нея да си направи тест за коронавирус. След преглед при личния лекар, остават вкъщи, а след това се връща на работа, а детето в детската градина.

За да е сигурна, че не е заразоносител, жената има само една възможност - сама да си плати PCR теста. “Изобщо не е споменаван коронавирус и не е поставяна никаква диагноза, и си тръгнахме с препоръка за три дни домашно лечение”, казва тя.

Оказва се, че когато човек или цяло семейство, има симптоми на Covid-19, но няма финансовата възможност да си плати тест, не е ясно какво се прави, защото този проблем не е решен като пътека от НЗОК. Няма алгоритъм на действие, при който да се поемат тестовете.

За да се поеме от НЗОК тестът за коронавирус, трябва да има издадено направление от личния лекар за инфекционист, т.е. лекар в кабинет, и потенциално заразният пациент трябва веднъж да се среща с личния си лекар, а след това да се сблъсква с още болни, докато се срещне с инфекционист, защото те не работят в стерилна среда, а са в кабинет в болница, където има още много болни.

“Доказа се, че контактите между хората носи по-голяма заболеваемост”, казва д-р Ира Маркова - семеен личен лекар с над 35 години опит.
Според лекарката обаче тестовете не трябва да бъдат безплатни, защото много хора биха тръгнали да си правят тестове, без да има основание за това.

Освен това д-р Маркова казва, че много малко хора при коронавирус, трябва да се насочват към личните лекари. “Мястото на личния лекар е повече в профилактиката и лечението, а не в епидемиологията. Личният лекар не може да се товари със социални неща. Социалното министерство решава как ще заплати скъпите тестове на социално слабите. Трябва да има правила”, категорична е д-р Маркова.

Според РЗИ се правят PCR тестове на потвърдени случаи, които подлежат на задължителна изолация/лечение в домашни условия за 14 дни (карантината се прекратява при отрицателен PCR).Тест се прави и на контактни лица, но след епидемиологична преценка и оценка на риска от разпространение на вируса в организирани колективи, лечебни заведения, трудови колективи и др. Вземането на проба се прави в домовете, в колективите или в базата на СРЗИ, според възможностите.

При положителен резултат, лицето се уведомява за резултата, прави се епидемиологично проучване и следва 14-дневна карантина на потвърдения случай и контактните.

От РЗИ потвърдиха, че ако някой има съмнение за Covid-19, но няма финансова възможност да си направи тест, може да се изследва след консултация с личния лекар, като се насочва към болница, където се провежда изследването и тестът е безплатен.

Всички останали, които правят тест по желание, трябва да го заплатят.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери от българските класни стаи

Kонкурсът "Добрите практики на фокус" отново търси успешни примери и иновации от българските класни стаи. Инициативата се провежда за четвърта поредна година от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg. Целта е да се съберат и популяризират добрите педагогически практики, свързани с развитието на социално-емоционалните умения..

публикувано на 01.10.24 в 18:09

ОКИ "Красно село" организира поредица лекции с учени

Освен силната програма, с която започват музикантите от "Софийски солисти", големи са амбициите и на другите творчески състави, чийто дом е ОКИ „Красно село“, съобщи пред БНР-Радио София Ивелина Кючукова, директор на културния институт. Тя отбеляза, че премиерата тази година на театър "Сириус"  е постановката „Шестте пингвинчета“...

публикувано на 01.10.24 в 17:05

Ученици и специалисти дискутират заедно в кампанията "Пейка на здравето"

На 24 октомври, в София ще се проведе първото събитие от проекта „Пейка на здравето“. Целта е да бъдат създадени здравни дискусии между ученици и специалисти. Идеята се ражда от факта, че нито семейството, нито в училището се отделя достатъчно време, за да образоват децата в здравен аспект. Пред Радио София Росина Тодорова - председател..

публикувано на 01.10.24 в 16:48
Маестро Константин Добройков

"Софийски солисти" открива своя нов сезон с интересна програма

В Международния ден на музиката 1 октомври, сред плеяда музиканти в предаването “Радиокафе“ бе гост и диригентът на Камерен ансамбъл "Софийски солисти" Константин Добройков.  С него разговаряхме за предстоящия нов сезон, който музикантите ще открият на ново място и в нова зала.       "Даваме старт на сезона в РЦСИ "Топлоцентрала" , което е..

публикувано на 01.10.24 в 15:56

Инвестиция в злато - на какво се дължи нарастващият интерес?

В средата на годината в. "Уолстрийт джърнъл" съобщи за увеличаване на покупките на инвестиционно злато. С 36% е нараснало световното търсене на физическо злато през последните години, като от октомври 2022 г. цената на златото се е увеличила с над 45%, достигайки над 2350 долара за тройунция. Големият фактор за нарастването през последния..

публикувано на 01.10.24 в 15:06

Костинброд празнува през цялата (юбилейна) година

Знаете ли, че в Сливница има междуучилищна телевизия?! При това в нея са събрани не просто ентусиасти, а истински млади професионалисти. С тях тепърва ще ви срещнем в нашето „Радиокафе“ тази седмица, но преди това те направиха първия си репортаж за нас  - нещо, което хич не им се видя трудно. Първо, защото са го правили често, при това със звук и..

публикувано на 01.10.24 в 14:52

Втори фестивал за силата на гражданите и гражданските организации

"Силата на колективния глас" – това е мотото на второто издание на фестивала „Демократична мозайка“ . То ще се проведе на 18 и 19 октомври (петък и събота) на столичния площад "Славейков" отново ще представи десетки граждански организации, работещи в различни сфери на обществения живот. Събитието се организира от Форум Гражданско участие..

публикувано на 01.10.24 в 13:50