Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров

Завръщането на работните места и в класните стаи става източник на напрежение

Стресът е вид натоварване, чиято естествена фаза се състои в това, че усещаме, че сме живи. Ние постоянно сме под едно или друго ниво на напрежение, което ни дава енергия. Човекът винаги има стремеж да постигне повече или да поеме задачи от средата си, които надхвърлят капацитета му. Именно след като се прехвърли оптималното ниво на стрес, може да се стигне до натоварване, което да доведе до необратими последици - т. нар. “дистрес”. Тогава напрежението се превръща в постоянно изтощение, обясни пред Радио София психологът д-р Пламен Димитров.

Покрай изострената ситуация в страната - коронавирусната инфекция и социално-икономическите несгоди и несигурност, процентът на хората с тревожни разстройства и депресивна симптоматика се е увеличил. Това показват и световните изследвания. Но българинът е много “кален и корав” заради дългата история от проблеми и конфликти, които нямат решение. Затова той притежава способността да устоява и реагира на неблагоприятните обстоятелства.

Д-р Пламен Димитров

Връщането на учениците в класните стаи и масовото завръщане на работните места в условията на пандемични обстоятелства несъмнено е допълнителен източник на напрежение, тъй като все още не е решен проблемът с добрата превенция, изтъкна д-р Димитров. 

Какъв е изходът от натрупалите се неблагоприятни фактори? Когато човек е много тревожен и има сериозни проблеми, е добре да се обърне към специалист. Всеки от нас успява да овладее и трудните обстоятелства в живота си, когато прави неща, които му носят удовлетвореност, свързват го с другите, осъществява близост, взаимодействие, емпатия, и когато гарантира контрол върху обстоятелствата, коментира специалистът.

Как всеки да намери своя отдушник от стреса и как да тренираме психиката си, за да избегнем прегаряне - чуйте в интервюто на Антония Каменичка с д-р Пламен Димитров. 

И още по темата:

Живот с притеснение и тревожност в условията на глобална несигурност 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19

НВИМ с изложба “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея

Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..

публикувано на 03.07.25 в 09:10

От Sofia Urban Art преобразяват столичен подлез с графити

Над 30 български и международни артисти преобразяват над 1000 кв. м от подлеза между бул. “Гоце Делчев“ и бул. “П. Ю. Тодоров“ в София. Работата им е в рамките на Фестивала за улично изкуство Sofia Urban Art – част от Културния календар на Столична община. Събитието се организира от Sofia Graffiti Tour, съобщават от "Московска" 33. Тазгодишното..

публикувано на 03.07.25 в 07:35

Отново слънчево, а следобед и горещо време

През днешния ден ще бъде слънчево, в следобедните часове и горещо. Ще духа слаб, в югоизточните райони до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°, в София – около 32°. В планините ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около..

публикувано на 03.07.25 в 06:50