Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров

Завръщането на работните места и в класните стаи става източник на напрежение

Стресът е вид натоварване, чиято естествена фаза се състои в това, че усещаме, че сме живи. Ние постоянно сме под едно или друго ниво на напрежение, което ни дава енергия. Човекът винаги има стремеж да постигне повече или да поеме задачи от средата си, които надхвърлят капацитета му. Именно след като се прехвърли оптималното ниво на стрес, може да се стигне до натоварване, което да доведе до необратими последици - т. нар. “дистрес”. Тогава напрежението се превръща в постоянно изтощение, обясни пред Радио София психологът д-р Пламен Димитров.

Покрай изострената ситуация в страната - коронавирусната инфекция и социално-икономическите несгоди и несигурност, процентът на хората с тревожни разстройства и депресивна симптоматика се е увеличил. Това показват и световните изследвания. Но българинът е много “кален и корав” заради дългата история от проблеми и конфликти, които нямат решение. Затова той притежава способността да устоява и реагира на неблагоприятните обстоятелства.

Д-р Пламен Димитров

Връщането на учениците в класните стаи и масовото завръщане на работните места в условията на пандемични обстоятелства несъмнено е допълнителен източник на напрежение, тъй като все още не е решен проблемът с добрата превенция, изтъкна д-р Димитров. 

Какъв е изходът от натрупалите се неблагоприятни фактори? Когато човек е много тревожен и има сериозни проблеми, е добре да се обърне към специалист. Всеки от нас успява да овладее и трудните обстоятелства в живота си, когато прави неща, които му носят удовлетвореност, свързват го с другите, осъществява близост, взаимодействие, емпатия, и когато гарантира контрол върху обстоятелствата, коментира специалистът.

Как всеки да намери своя отдушник от стреса и как да тренираме психиката си, за да избегнем прегаряне - чуйте в интервюто на Антония Каменичка с д-р Пламен Димитров. 

И още по темата:

Живот с притеснение и тревожност в условията на глобална несигурност 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жажда за чаена култура

Festeaval  – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..

публикувано на 22.02.25 в 09:36
Георги Илиев

"Форум", 21.02.25: Трети отстранен от ОИК районен кмет след последните местни избори

Коментатор във "Форум" днес беше социологът Елена Дариева. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: -   Общинската избирателна комисия отстрани кмета на район "Слатина" Георги Илиев. След местните избори това е третият отстранен от ОИК районен кмет след Георги Кузмов ("Оборище") и Ясен Русев (район..

публикувано на 21.02.25 в 18:55
Ема Цветанова от

“Писателница” - инициативата, която популяризира творческото писане сред младите хора

“Писателница” е инициатива, която се занимава с популяризиране на творческото писане сред младите хора. Инициативата дава възможност на хора с интерес към творческото писане да проявяват своите заложби. “Винаги съм се интересувала от творческо писане. Още от дете. Търсила съм за себе си възможност да изразя този свой талант, да практикувам този свой..

публикувано на 21.02.25 в 18:10
Георги Вулджев

Бюджет 2025 е като този на служебния кабинет, но с "козметични разлики"

Държавният бюджет за 2025 г. предизвика бурни дебати сред политиците. Той е същият, какъвто беше предложен и от служебния кабинет, с "козметични разлики“, коментира пред Радио София икономистът Георги Вулджев от Клуб за икономика и политика. "Пак са предложени много сериозни увеличения на заплати в публичния сектор, особено в сферата на..

публикувано на 21.02.25 в 17:41
Водещият Боян Бочев с част от Ogi 23

Бандата Ogi 23 празнува 20 години на сцена

Бандата Ogi 23 празнуват 20 години на сцена. “Ogi 23 на 20 години, означава, че и аз съм остарял. Странно е. Не помня, кога е бил първият концерт. Някъде по морето е бил”, казва Христо Донев - Ричи , който е новият саксофонист на групата и който още като тийнейджър ги слуша.  Първата песен на групата се казва “Размисли и страсти”, а в..

публикувано на 21.02.25 в 17:41

Помагат ли новите технологии за интеграцията на хора с увреждания?

Конференция на тема “Хората с увреждания и развитието на новите технологии – възможности, рискове и перспективи“ се проведе днес в София, организирана от Глобалното движение за хора с увреждания. Специален гост на събитието беше председателят на Европейския икономически социален комитет Шеймъс Боланд. Как технологиите променят живота на..

публикувано на 21.02.25 в 17:33
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31