Архитектурата от втората половина на ХХ век – социалистическия период, е формирала образа на повечето публични пространства и в тази среда протича животът ни и до днес. Затова сме длъжни да анализираме, да опознаем не само паметниците и изкуството, но и архитектурата от това време.
За това пледира арх. Анета Василева, преподавател в УАСГ.
Тя възрази на предположението, че хората дават оценка на даден паметник повече на идеологическа основа, отколкото по естетически критерии.
Не е вярно крайното твърдение, че социалистическия ни стил е като световния по това време. Но е крайно и становището, че в тогавашната ни архитектурата няма нищо от модернизма в другите страни.
„Колкото повече говорим за този период, толкова по-лесно ще се установим в някаква среда, която позволява множество интерпретации, което за мен винаги е полезно“, отбеляза арх. Василева.
Тоталността на средата обуславя многото и разнообразните образци, отбеляза още експертът. И посочи конкретни примери от столичните сгради – столичното училище „Николай Лилиев“, Зона Б-5, зданието на Външното министерство и други.
По мнението й все още са твърде малко (едва 5) сградите от този период, които са под опеката на Закона за паметниците на културата.
Чуйте разговора на Антония Каменичка с арх. Анета Василева.
Социалистическите символи могат с успех да се използват като туристически продукт. На чужденци, особено от Запада, им е интересно да научат за живота, бита, интересите на хората от времето на социализма. Паметникът на Бузлуджа също е обект, за който..
Ранните срещи на Иван Вазов със София са темата ни днес - дни след рождения му ден: Вазов пристига в София да се кандидатира за преводач на строящата се жп линия София-Кюстендил. Къде отсяда в София в 1874, когато иска да си получи заплатата? "Големи..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Почитателите на Аспарух Лешников ме намериха в музея в Хасково, където съм уредник. Те почти не вярваха, че ще излезе нещо около юбилея му. Поканихме внучка му Джесика от Лондон, оперна певица да пее..
В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт..
Кюстендил, "Хисарлъка експириънс", на фестивала на приключенията и изживяванията, който открихме снощи в " Добър вечер, София ". Сега сме в съвместната продукция с Програма "Христо Ботев", условно наричана "Семейно РадиоКафе". Пръв гост ни е кметът на..
Фестивал "Хисарлъка експириънс" - Кюстендил е изборът ни за "Добър вечер, София" и за "Радиокафе" на следващата сутрин. Пръв гост е Даниел Петров - Аврам: "Планираме нещата за следващия фестивал веднага след края на предишния. Няма как подобно..
Към 1 януари 2025 г. населението на България е било 6 437 360 души, което е с 8121 по-малко спрямо началото на 2024 г.. Това показват последните оценки на Евростат, публикувани по повод Световния ден на човечеството. За сравнение, през 1960 г...
“В периода между 6. и 8. клас вече говорим за начало на пубертет и това е период, свързан както с много бързо израстване чисто физически, така и емоционално, психически и социално. Юношите са изправени пред много промени и една от тях е смяната с..