Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Георгиев:

В основата на всеки фестивал е някакъв празник

Най-старият фестивал в столицата - "Софийски музикални седмици", е в разгара си. Неговото 51-во издание ще продължи до Деня на музиката, 1 октомври.

Отложихме фестивала, но не с една година, както направиха много други български, европейски и световни фестивали. Успяваме да спасим нашата визия и като обем - над 51 прояви, с много премиери на българска музика, специално написани произведения, сцена на младия музикант, както и гостуващи артисти”, казва Момчил Георгиев - директор на фестивала "Софийски музикални седмици".

Нека не забравяме, че в основата на всеки фестивал е някакъв празник, оттам е произходът на самата дума“, добавя той. Откриването на Софийски музикални седмици, което трябваше да бъде на 24 май, се прехвърли върху друг празник - 6 септември. Според Момчил Георгиев публиката определено е зажадняла за концертите, огромно е и желанието на музикантите да излязат пред своите почитатели.

Трябва да обръщаме вече фокуса и да говорим за влиянието на фестивала върху публиката и ситуацията с Covid-19, а не обратното”, смее се Момчил Георгиев.

Под светлината на прожекторите тази година е пианото. Инструменталист във фокус е Милена Моллова (тази година тя има 80-годишен юбилей), а водещ гост-композитор - Албена Врачанска, която от години живее и работи в Люксембург и през последните месеци беше номинирана за някои престижни европейски награди. Тя ще бъде представена с едноактна опера, камерни произведения, клавирни и вокални творби. “Разбира се, голям акцент на цялата година е музиката на Бетовен“ – обобщава Момчил Георгиев. 

Една от мисиите на Софийски музикални седмици е “Сцена на младия музикант”. Фестивалът често предоставя първа сцена и първи записи (чрез БНР, където традиционно са партньори още от най-първото издание). В тази насока най-скорошен е концертът на  Симон Найман, Петър Дюлгеров и Виктор Тренчев.

В събота пък предстои един от гвоздеите на програмата - перкусионистката Виви Василева, която живее в Германия (това е сестрата на именития ни цигулар Васко Василев) и бразилският китарист Лукас Кампара Джиниз.

В понеделник и вторник пък ще гостуват два извънстолични оркестъра – на 21.09 идва Симфониета Шумен със солист Веско Стамболов, който от години живее и преподава в Барселона. Той ще изпълни два клавирни концерта – на Големинов и Гурецки, под палката на Станислав Ушев. Следва гастрол на Симфониета Враца, като успоредно почти всеки ден има камерни концерти в зала БИАД.

Момчил Георгиев коментира и диниамиката на фестивалния живот в Европа, която е различна в отделните държави, дава различни примери – как знакови фестивали като този в Байройт са отложени за 2021 г., докато Залцбургският успява да „спаси“ своето 100-годишно издание с програма почти изцяло на открито.

Чуйте още за фестивала в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45