Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туризмът се променя според нагласите на хората

Снимка: БГНЕС

Туризмът се променя според нагласите на хората и понякога е толкова странен, колкото са странни и техните предпочитания за релаксиране, казва Свилен Петков - собственик на туристическа агенция и съосновател на туристическа платформа.

През пандемията хората проучваха различни възможности за туризъм. Един от интересните отрасли, който нашумя е т.нар. виртуален туризъм, като пример може да се дадат всички музеи в Рим, които "отвориха врати" за виртуална разходка.

Покрай сериала “Чернобил” много популярен стана и т.нар. атомен туризъм, при който туристите посещават музей в Киев, посветен на Чернобил и могат да научат цялата история на централата, като се предлагат и разходки до гр. Припят.

Петков посочи също, че вече се търсят различни дестинации, има различни хора, търсачи на силни усещания. Преди пандемията туризмът е бил  много достъпен и хората са се преситили на традиционни дестинации.

В момента има засилен интерес към екотуризма, като се появяват и екзотични туристически атракции като плуване с акули.

Има и религиозен, както и Толкин туризъм, който се формира от последователите на Дж. Толкин, авторът на книгата “Властелинът на пръстените”. Феновете посещават Оксфорд и Бирмингам, където е обществото на Толкинистите. Има и хора, които посещават Хърватия, заради снимките на сериала “Игра на тронове”, по фентъзи епос поредицата „Песен за огън и лед“ на писателя Джордж Мартин.

Работи се и по създаването на космически туризъм, започнат от Ричард Брансън, и продължен от Илон Мъск, който прави опити за развитие на този туризъм, който обаче продължава да е доста скъп.

За по-екстремно настроените хора има и военен туризъм, който включва посещаването на активни военни зони. Пример за такава зона е Афганистан. 

Развива се и винен туризъм, който е популярен и в България, където няколко вили с винарски изби и производство на вино, привличат много българи.    
Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Задържаха трима грузинци в София за кражби от апартаменти

Трима грузинци са задържани от полицията в София заради извършени от тях няколко кражби от апартаменти.  От МВР уточниха, че става дума за хора със сериозна подготовка и опит.  Началникът на Пето РПУ Илия Кузманов каза:  "Множество кражби, много сериозни престъпници, професионално подготвени. Намерени бяха заготовки за отключване..

публикувано на 01.10.25 в 14:23

"Casual Threesome" свирят "The Doors", както Джим Морисън и компания биха импровизирали днес

Гостуват ни музикантите  Иван Иванов Awaho, Никеца и Иван Гатев от Casual Threesome , за да ни разкажат повече за предстоящите им концерти, както и трибют на група The Doors . "Подготвили сме много як сет с парчета на The Doors , на които всички сме фенове. Тримата ще се сменяме през целия сет, през 3-4 песни. Музикантите, с които ще..

публикувано на 01.10.25 в 13:51

Премиера на "Феята Ванилия“ от Катя Антонова в Младежкия театър

В Младежки театър „Николай Бинев“ предстои премиерата на спектакъла "Феята Ванилия” с режисьор София Трейман .  На 3 октомври от 19.00 ч. и на 4 октомври от 11.00 ч. ще бъдат първите срещи с публика на Камерната сцена. Режисурата и драматизацията са на София Трейман. Сценографията, куклите и костюмите са дело на Елена Нацариду, композитор е..

публикувано на 01.10.25 в 13:40

Кога ще бъде пуснат автобус 220, който ще свързва източните и южните квартали на София?

Нова рингова линия се очаква вече от година да тръгне по бул. "Тодор Каблешков" и да свързва източните и южните квартали. Автобус 220 трябва да се движи на всеки 12-15 минути в пиковите часове между "Левски-Г" и Метростанция "Мизия" в кв. "Овча купел". С новата линия ще се осигурява бърза връзка между кварталите "Сухата река", "Слатина",..

публикувано на 01.10.25 в 11:55
Поетът Стефан Иванов

"Актьори срещу Поети" в името на поезията и публиката - сезон 11

След 10 години "Актьори срещу Поети" навлиза в своя 11-и сезон, съобщи пред БНР-Радио София поетът Стефан Иванов. Той е сред създателите на популярната поредица в театър "Сфумато" (заедно със  Станислав Кертиков и Иван Димитров), в която актьори и автори представят поезия. Най-близкото излизане пред публика на участниците в..

публикувано на 01.10.25 в 11:16

Над 7800 нарушения са установили контролните органи при проверки по курортите

От "Главна инспекция по труда“ са проверили условията на труд на 37 800 работещи в зимните и летните курорти.  От началото на годината са извършени над 1400 проверки, като 300 от тях са осъществени по време на почивните дни. Случаите на работа без трудов договор са 144. Контролните органи са установили 47 непълнолетни лица, полагащи труд без..

публикувано на 01.10.25 в 10:55