Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската иновация в борбата с Covid-19

"Иновативният процес е импровизация на знания, натрупани във времето в човешкото съзнание, и при възникване на конкретен проблем, както беше с Covid-19, те водят до идеи за конкретни решения". Това са думи на Венцислав Славков, а той разбира от иновации. Компанията, на която е изпълнителен директор, изработва специализирани и универсални роботи и два пъти е удостоявана с наградата "Иновативно предприятие на годината" Провокиран от кризата, техен екип създава кабина за дезинфекция, която се използва в болници и други учреждения, където има опасност от разпространение на Covid-19.

"Преминавайки през тази проходна конструкция, човек бива одухван с една мъгла, биоцид (дезинфектант) и след три минути е напълно дезинфекциран. Работим с продукт, който е одобрен от Министерство на здравеопазването, а другото предимство е, че отговаряме на всички европейски изисквания за безопасност, включително и на стандарта АТЕКС. Именно получаването на този стандарт отнема повечето време, иначе самата кабина е разработена доста бързо, още през април. Сега, вече така сертифицирана, тя няма аналог.

Веселин Славков завършва Техническия университет в София, след това специализира роботика, известно време работи в БАН. Първата му фирма е с колеги от Русия (тогава СССР), след това в следствие на процесите през 90-те, когато "ние трябваше да създаваме автоматизацията на тази индустрия, която вече не съществуваше", се пренасочва към Запада и в края на 90-те става представител на голяма германска компания. 

Купува голям (но не мажоритарен) дял и нещата тръгват стабилно нагоре. В момента компанията му изнася за над 30 държави в целия свят, но „основната дейност по проектирането, конструирането и иновациите, които създаваме, се правят в България, и по-точно в София". Такава е една от иновативните компании у нас.

Продължаваме с добрите новини - компанията няма проблеми с кадрите, защото си ги "взимат и отглеждат" още от студентската скамейка, те правят дипломни и курсови работи по конкретни казуси (ето я на практика връзката между академичната среда и бизнеса), работят с редица университети в България и институти на БАН, текучество почти няма, а повече от половината служители са на възраст под 35 години.

Има една интересна история - "през 2006 получихме огромна поръчка от една голяма компания със седалище в Китай и офиси в Тайван, Хонконг и къде ли не за производството на 250 робота, а по това време ние можехме да произвеждаме максимум 50 робота годишно. Така се роди идеята за клъстър “Мехатроника и автоматизация”, в който се включиха иновативни високотехнологични фирми от различни области на мехатрониката".

По този начин вместо да откажат поръчката, те я изпълняват за 8 месеца с помощта на 10 компании от клъстъра."Така разбрахме, че споделянето на ресурса и изобщо целия гъвкав механизъм на клъстъра, са една добра възможност да се реагира в извънредни условия", обобщава Венцислав Славков.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55