Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Оповестяването на здравен статус може да не нарушава етичните правила

Проф. Нели Огнянова
Снимка: архив
В новия контекст на пандемията през 2020 г., както и протестите в страната, се появиха много нови въпроси в журналистиката, които си заслужава да бъдат обсъдени, защото Етичният кодекс на българските медии е пределно ясен, но има много гранични случаи, тънки и деликатни моменти, в които трябва да се търси баланс. Журналистическото майсторство е именно в този баланс.

В контекста на пандемията хората са объркани от многото и различни мнения от различни страни, включително и от учени както за природата на вируса, така и за мерките, които се приемат. Така се стига до въпроса трябва ли да се дава трибуна на всяко едно мнение.

“Тук обществената сигурност и общественото здраве трябва да бъдат над всичко. За голямо съжаление, събитието е прекалено ново и за голямо съжаление науката сега се справя с него. Науката сега дава отговори, макар че само за половин година тя отиде много по-напред.

Задължение на качествената журналистика е да търси научната основа на мненията, които достигат до микрофон и екран. Не всяко мнение има право да достигне до микрофон”, казва проф. Нели Огнянова - председател на Комисията по журналистическа етика и допълва - “да, плурализъм трябва да има, но медията носи изключителна отговорност кого да допусне до микрофон. Става въпрос за оценка на източниците”.

Сложната ситуация покрай Covid-19 поставя и друг проблем - трябва ли да се оповестява здравният статус на отделни хора. Оповестяването би било в разрез с Етичния кодекс в журналистиката, но не така стоят нещата, когато става въпрос за преобладаващ обществен интерес.

“Преобладаващ обществен интерес има тогава, когато обществото е застрашено. Във всеки конкретен случай трябва да се направи преценка съществува ли преобладаващ обществен интерес и така да се вземе решение”, пояснява проф. Огнянова.

Относно това къде трябва да бъде поставена границата при отразяването на политически и граждански вълнения, проф. Огнянова казва, че от една страна журналистите са граждани и имат право да участват в политическия живот, от друга страна, има ограничения. "Трудното в цялата работа е къде минава балансът. Ако има правна норма, която изрично ограничава журналистите, балансът е ясен, ако няма правна норма, тогава медиите създават вътрешни правила, с които решават въпроса".   

Чуйте целия репортаж на Антония Каменичка в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязаха 120-годишнината на музейното дело в Етрополе

С научна конференция днес бе отбелязана 120-годишнината на музейно дело в Етрополе. В нея специалисти, историци, университетски учени изнесоха интересни доклади и презентации, свързани с миналото на този край, присъствието на града в османски документи, образованието и архитектурното и културно-историческо наследство, разказа пред..

публикувано на 12.12.24 в 18:47

"Форум", 12.12.24: Не всеки контрол трябва да отпадне

Тазседмичните участници във "Форум" се спряха и дискутираха по горещата новина Шенген вдига бариерите и пред българи и румънци. За къде пътуваме? Какви са пътищата ни до съседните страни? Колко десетилетия ще строим магистрали? както и по не по-малко важните теми: Какво правим през/със свободното време на децата ? Защо (освен..

публикувано на 12.12.24 в 18:10

Калки и Мартина във вихъра на музикална Коледа

На 15 декември, от 12.00 часа, в залата на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" ще се състои концерт-матине на Панчо Владигеров-внук и Kalki's family. Коцето Калки и съпругата му, пианистката Мартина Табакова, гостуваха в "Радиокафе“, за да споделят за проектите си. "Тази година беше доста наситена със събития, посветени на..

публикувано на 12.12.24 в 17:15

За 4 г. онлайн пазарът у нас се е удвоил, през 2024-та надхвърли 2,3 млрд. евро

През 2024 г. онлайн търговията у нас бележи ръст от 20% и надхвърля 2,3 милиарда евро . За период от 4 години - от 2020 до 2023-та, обемът на пазара е удвоен . В кампанията "Черен петък" през ноември са извършени покупки за 500 млн. лв . Триста милиона от тях са платени само за три дни (15-17 ноември). Това съобщи пред БНР-Радио..

публикувано на 12.12.24 в 16:40

Община Челопеч посреща Коледа с нов електромобил, светеща елха и тържества

Дни преди Коледно-новогодишните празници, от община Челопеч са зарадваха на  своеобразен подарък - чисто нов електромобил по проект на Националния доверителен еко фонд. Електрическия автомобил ще се използва за следните дейности: Разнасяне на храни, материали и извършване на услуги за хора в затруднено материално положение;..

публикувано на 12.12.24 в 16:25

Велоалеите в София на фокус в новосъздадената работна група към Транспортната комисия в СОС

Велосипедна работната група е създадена към Транспортната комисия в Столичния общински съвет през изминалото лято. Тя играе координационна роля между различните дирекции в Столичната община и велосипедната общност, каза пред Радио София Радостина Петрова - експерт към Транспортната комисия. "Говорим си за проектната готовност на нещата, които..

публикувано на 12.12.24 в 15:55

Зимните ни курорти очакват силен сезон, връщането на ДДС ще се отрази на цените

Ски легендите Михаел Валхофер и Марк Жирардели идват за откриването на сезона в Банско на 14 декември , съобщи пред БНР-Радио София Иван Обрейков – маркетинг директор на концесионера на ски зоната в курорта. В програмата тази събота е предвиден и концерт на Дара. Хубавата снежна покривка отвори ски зоната още в началото на декември...

публикувано на 12.12.24 в 15:17