Жители и работещи в района на ул. „Съборна“ – между площад “Св.Неделя” и ул. „Цар Калоян“, както и в района от улица „Леге“ до ул. “Княз Александър I” не се примиряват с решението там да бъде пешеходна зона, забранена за автомобили, защото им създава много неудобства.
Идеята беше предложена от „Спаси София“ чрез своя представител Борис Бонев в Столичния общински съвет.
„Много са причините за предложението. Едно от тях е, че по този начин се прави връзка с вече обособени пешеходни пространства“, обясни пред Радио София Борис Бонев (причислявайки и ул. „Шишман“). По думите му тези улици нямат съществена транспортна роля, а габаритите им дават добри условия за пешеходни пространства. Според проучване на „Спаси София“ повече от 80 на сто от преминаващите през ул. „Шишман“ са пешеходци, а двата тротоара там са тесни и недостатъчни.
Бонев допълни, че преразпределение на пространството ще има и по бул. „Патриарх Евтимий“ от кръстовището с „Граф Игнатиев“ до Петте кьошета. Ще се намали паркирането, ще има бус лента и велоалея. Това ще даде отражение върху паркирането и движението по „Фритьоф Нансен“ и „Г.С.Раковски“.
„Няма случай в световната практика една пешеходна зона да доведе до фалит на бизнеса. Обратното, пешеходците пазаруват повече“, подчерта Бонев. И напомни относно доклада в СОС за ул. „Съборна“, че той е съвносител и предложението е получило одобрение от огромно мнозинство съветници. А протестиращите атакуват главно него и „Спаси София“, а ласкаят кмета Фандъкова.
Да бъде пешеходна тази част от „Съборна“ е заложено във всички стратегически документи.
„Пешеходецът е най-важният, не автомобилите“, обобщи становището си Борис Бонев.
Чуйте разговора на Елена Пъневска с него.
Не издържаме с експериментите в нашия град. Затова се събрахме се в едно обединение „София център“. При нас има архитекти, юристи, инженери, преподаватели. Включително ползващи велосипеди и не притежаващи автомобили. Това съобщи пред Радио София по..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за..
Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи ...
Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди..
Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен:..
Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя. Името, което носи, е "Сътворение" и на..
Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за..
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в..