Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лъчезар Богданов

Новите ограничения засягат в малка степен производството и търговията

Лъчезар Богданов
Снимка: БГНЕС

Свидетели сме на рязък спад в икономическата активност в цяла Европа, включително и в България - 27-28 процента в индустриалното производство, потреблението с около 20 на сто, износът на стоки и услуги - 20-25 процента. Той бе налице най-вече през април и май. Отварянето след първия локдаун донесе видимо възстановяване, с изключение на туризма и международните пътувания, обобщи пред Радио София Лъчезар Богданов от Института за пазарна икономика.

Новите "по-меки" ограничения в малка степен засягат индустрията, производството на стоки и търговията, за разлика от първия локдаун по-рано тази година. Тогава и много потребители, особено през първите месеци, бяха в огромна несигурност, много хора се въздържаха от потребление заради притеснение от неизвестното и неясното икономическо бъдеще. Ефектът от кризата е видим, но не може да става дума за катастрофа, която тотално да блокира потребителското поведение, подчерта икономистът. 

С каквито и да е мерки за подкрепа, държавата не може да замести реалната икономическа активност. Няма такива мерки, които могат да компенсират бизнеса напълно. Важно е да бъде предотвратен рязък ръст на безработицата и за част от най-засегнатите бизнеси да се получи финансово спасяване. Удължаването на мораториума върху кредитите също ще даде глътка въздух в този момент. Въпреки това, в този момент е важно правителството да дава ясни сигнали по отношение на мерките и бюджетът да играе ролята на “демпфер” за негативите на бизнес цикъла. Залагат се сериозни инвестиции, включително и еврофондове, чието усвояване се очаква догодина.

Европейският механизмът за възстановяване и устойчивост ще осигури сериозен импулс за преодоляване на кризата, като България ще получи възможност за заеми и грантове за 12 млрд. евро допълнително към многогодишната финансова рамка. Същевременно големите икономики в Азия се развиват в момента, което създава огромен потенциал и за експортно-ориентираните европейски индустрии да се възползват от този глобален растеж. Но европейската икономика трябва да бъде рестартирана, включително чрез преструктуриране на част от браншовете, обясни Лъчезар Богданов. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30