Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Битката за Шипка - Шейново

Боевете при Шейново

Днес обръщаме внимание на историческите моменти, които бележат датата 9 януари, а и дните около нея. Връщаме се назад във времето през далечната 1877 г. и бойното поле при Шипка -Шейнов, която можем да определим като заключителното действие на Южния руски отряд за разгрома на Централната османска армия в Руско-турската война.

Как всъщност се стига до тази битка? След падането на Плевен са освободени значителни руски сили за всеобщо настъпление през Стара планина. В края на декември 1877 г. Южният отряд на руската армия с командир генерал-лейтенант Фьодор Радецки преминава Стара планина при трудни зимни условия и пристъпва към изпълнение поставената му задача - разгром на Централната турска армия съсътояща се от 26 768 офицери и войници и 83 оръдия, чийто командир е Вейсел паша.

Голяма част от руското командване е против тази атака, но въпреки това тя бива изпълнена, разказва д-р Николай Иванов от НВИМ. За изпълнение на задачата Южният отряд е разделен на три отряда. Идеята на командването е Централният отряд да ангажира войските на връх Свети Никола, а левият и десният отряд, чрез обход, да се явят във фланг на укрепения лагер при Шипка-Шейново и да го разгромят.

Как протича самата битка и какви са подробностите които не знаем? Ето какво разказа д-р Николай Иванов.


В крайна сметка Шейновската битка завършва с пленяването на цялата Централна османска армия от 3 паши, 765 офицери и 22 000 войници. Броят на убитите и ранените е 4000 души офицери и войници. Общите руски загуби са 5107 убити и ранени офицери и войници. Така Османската империя се лишава от най-боеспособната си армия към началото на 1878 г., а отбранителната турска линия по Стара планина окончателно е разкъсана. Открит е пътят за настъпление в Тракия и към Одрин и бъдещото освобождение на България.

Шипка



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18
Цирковото семейство Еми Велкова и Стивън Караоли

Еми Велкова - за любовта към цирковото изкуство и живота на колела

Любовта към цирка и цирковото изкуство, както и живота на колела, явно се предава от поколение на поколение. Доказателство за това са Еми Велкова и Стивън Караолис, които идват от циркови фамилии. “Около теб има летящи хора, красиви костюми, пера, животни. Все неща, които на нормалните хора, които ходят на работа и се прибират вкъщи, са им малко..

публикувано на 24.02.25 в 14:24

Тома Бинчев - Петрарка на морето

На 27 февруари 2025 г., Софийският филиал на Съюза на свободните писатели организира творческа вечер "Морето е живо“, посветено на поета, редактор и журналист, почетен гражданин на Бургас - Тома Бинчев. Пред Радио София събитието представиха директорът на театър "София” Ириней Константинов, литературният историк проф. Михаил Неделчев,..

публикувано на 24.02.25 в 13:53
Мина Маркова и Йордан Михайловски

Кинопрожекции и дискусии провокират софийски ученици към социална активност и ангажираност

Киноизкуството се обединява около "Общото между изкуството и образованието"  – една напълно безплатна инициатива, свързана с кинопрожекции и последващи дискусии с ученици в столични училища . В предаването “Добър вечер, София“ гостуваха актрисата Мина Маркова и режисьорът и сценарист Йордан Михайловски , които разказаха за съвместната им..

публикувано на 24.02.25 в 13:33