Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пълният анализ на “Програма за София” трябва да привърши до края на май

Снимка: БТА

Предоставяне на програма за развитие на София има връзка с усвояването на европейски фондове, защото за да може една община да кандидатства за евросредства, тя трябва да има такъв план.
“Програмата за развитие на София трябва да се базира на анализ, който извежда на преден план най-проблемните места в общината, където има най-явна нужда от инвестиции. Този анализ за София вече е извършен, казва Любомир Георгиев от общинското предприятие “София План”.

“Визия за София” е по-дългосрочната рамка и задава глобалните посоки, в които да се развива общината. Това е и основата за всяка една секторна политика на общината и в случай “Програма за София” са мерките за следващите 7 години. 

На базата на тази програма ще бъдат избрани и проектите, които да бъдат финансирани от Европейския съюз. В плана са разгледани над 20 сфери от икономика, трянспорт, демография, кулура и всякакви други аспекти от развитието на града. Информацията обаче не е обобщена за столичната община, а касае конкретни населени места и райони. По този начин може да се даде правилна оценка, например за достъпността до градски транспорт, които са кварталите, които са в най-незавидно състояние или пък кварталите, в които липсва достъп до зелени площи.

Очаква се пълният анализ на “Програма за София” да привърши до края на месец май. “Анализът, който започнахме да публикуваме, виждаме че предизвиква коментари. Ще има допълнение на анализа. Ще публикуваме и карта, която показва спрямо различните теми и сфери състоянието на кварталите и населените места, и от там ще започнат дискусии - в тези, които са установени като с най-много наслагващи се проблеми, за да установим с хората на място дали нашите заключения съвпадат с тяхното виждане на нещата и от там ще преминем и към предложения за проекти, които отново ще дискутираме”, коментира Любомир Георгиев.

Още за развитието на града и за икономиката в София - чуйте в разговора на Антония Каменичка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..

публикувано на 25.01.25 в 12:03