Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Централната минерална баня става балнеоцентър до 2027 година

Регионалният исторически музей остава в същата сграда

Снимка: БГНЕС

Планът за обновяването на Централната минерална баня, разработен от ОП „Софияплан”, вече е в Столичния общински съвет.

Предвижда се столичани отново да могат да ползват ценната минерална вода в балнеоцентър, който ще се обособи в познатата сграда, без да се налага Регионалният исторически музей да се премества.

„Радваме се, че гражданската активност даде резултат“, не скри задоволството си арх. Надежда Сучева от сдружение „Термално-нормално“, която гостува на сутрешния блок на Радио София.

По думите й предстои некратък път, за да се реализира хубавата идея (очаква се работата да приключи през 2027 г.), но важното е проектът да е устойчив, да не се променя предназначението и банята да се развива във времето като термален център.

Изворът разполага с дебит 12,8 литра в секунда. Трябва да използваме този ценен ресурс. Така, освен че ще спомага за здравето на хората, банята ще направи града още по-привлекателен, смята арх. Сучева.

Освен самата сграда, трябва да се помисли за инфраструктурата и повишаване удобството и атрактивността в района.

Чуйте разговора с Надежда Сучева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Ще възстановят ли първоначалното предназначение на Централната минерална баня в София

Централната минерална баня в София, след дългогодишна епопея, може да се върне към първоначалното си предназначение. От много години група столичани се борят за това да могат отново да използват минералните води на града - един ресурс, с който столицата..

публикувано на 22.04.21 в 17:45
Част от визуализацията на концепцията на екип „Софийски терми“

Трите най-добри концепции за бъдещето на софийската Централна баня

Какви са концепциите за развитието на Централната минерална баня в София на колективите, които участваха в конкурса на „Софияплан“ ? Напомняме, че допуснатите и участвали екипи са мултидисциплинарни - освен архитекти, включват още културолози и..

обновено на 01.12.20 в 16:02
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие...

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич...

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса..

публикувано на 05.07.24 в 18:15