Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кучетата могат да бъдат герои по много начини

Лабрадорите са чудесни кучета-асистенти
Снимка: Pixabay

Oткрай време кучетата са помагали на хората както като пазачи на домовете и стадата им, така и като помощници в лова. Сега има много повече длъжности, за които се подготвят. Те са кучета водачи, които помагат на незрящи хора и такива с увреждания или кучета, които служат в армията и полицията и съдействат за намирането на наркотици и експлозиви.

По време на Втората световна война на хората "служат" повече от 60 000 кучета. Три пехотни дивизии. Само кучета. Те са били охрана, полицаи, щурмоваци, транспортьори, санитари, сапьори, изобщо са били почти всичко, което са били и хората. Кучетата са намерили повече от 4 милиона мини през войната, изнесли са от бойното поле повече от 400 000 ранени войници.

Кучетата могат да бъдат герои по толкова много начини. Но за две нови превъплъщения разказват кореспондентите на БНР в Израел - Феня и Искра Декало. 

Всяка сутрин кучето Джаф преминава реанимацията на болницата в Тел Авив “Ихелуф” не заради условия рефлекс на Павлов - там не го чака храна. Длъжността му е “Психолог” за хора след тежка болест, включително Covid-19, изпаднали в отчаяние или безразличие които не са мотивирани да се борят за пълното си възстановяване. 

“Кученцето има сензори, с които може да разбере дали пациентът е готов да участва в рехабилитацията си или не. Много бързо се ориентира какъв да е подходът му”, разказва медицинският брат Рафаел Малахи, на когото е поверена терапията, с помощта на Джаф.    

Той описва също, че заради карантираната на хора, прекарали Covid-19, много хора не могат да се срещнат с близките си, а кучето се гушва в тях и им носи онази топлина, която им липсва. По тази причина кучета - терапевти се използват и в старческите домове.

Кучето Дона пък е домашен асистент на парализираната худжоничка Браша Фишъл, която е била популярен творец до катастрофа, след която остава напълно парализирана. Лабрадорката Дона не само изпълнява обикновените команди на куче-асистент, но е започнала да помага на стопанката си и с рисуването, като ѝ подава отделни бои, четки и др., които художничката използва, за да рисува, държейки четката с уста. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15