Антонин Винклер – лектор и управител на Едуко, организатор на уебинара за мъжките и женските архетипове по Юнг, представя събитието, в което може да се включите до началото му, 1 август в 14:00:
"Философите и психолозите понякога са смятани за малко отнесени, но съм конкретен, практичен и прагматичен, включително и заради техническото ми образование.
Необходима е по-добра комуникация. Колкото и да сме добронамерени, разговаряме погрешно с отсрещния пол. Грешка е аз да разговарям с жена, от която очаквам да реагира като мъж. Причината е в това, че смятаме, че сме еднакви, не искаме да разберем естествените различия. А трябва да осъзнаем, че сме прекрасно различни.
Психиката на мъжа и на жената имат своя специфика. Уеднаквяването вреди в развитието на индивида. Идеята за това не засяга само мъжа и жената, митът за еднаквост стои зад расизма. По-лесно е, вместо да приемеш човека като индивид, да го сложиш в някаква група, в която да го третираш.
Защо почти всички психолози мълчат, че ние сме допълващо се различни? Вместо да се обичаме, се борим - какъв е смисълът? От перспективата на Юнг, най-много ни обединява несъзнаваната, колективна част на психиката. Тялото има своите инстинкти, душата - своите архетипове. Колкото и да е едно и също несъзнаваното, има типичен архетип в две форми - анима и анимус.
Ако не го осъзнаем, може да се влюбим в най-неподходящите за нас хора. Обективен факт е, че мъжете не обичат да говорят за своите проблеми, за разлика от жените. След като всички го знаем, защо насилваме отсрещната страна?
Мъжете може да се учат да са малко по-отворени, жените - да обсъждат до някаква степен само. Това, което учим в "Едуко" трябва да се учи във всяко училище."
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..