Още в началото на мандата районни кметове в София са заложили искане към главния архитект на Столичната община за преструктуриране на част от районите, които са с планове отпреди 20 години.
Това съобщи пред Радио София Росина Станиславова – кмет на район „Красно село“:
„Няма как план, правен преди 20 години да изпълни потребностите на хората днес. Ако искаме правилно да направляваме процесите, трябва да започнем от това, как управляваме устройствените планове.“
Станиславова подчерта, че устройството на територията е в основата на планирането на потребностите на хората по всички теми, включително чистия въздух, паркирането, детските градини, строителството, уличната мрежа. За съжаление в София районните кметове нямат правосубектност да отговарят.
Бюджетът на район „Красно село“ за поддръжката на пътната инфраструктура е 461 000 лева. Но пътната настилка е 920 231 кв. м., а тротоарите са 599 405 кв. м.
„За да извършим добро и устойчиво планиране на тази инфраструктура с такъв бюджет, ще на трябват може би десетина мандата“, отбеляза Станиславова.
Тя призна, че нейната районна администрация няма приемно време, „заради заповедта на министъра“, да не се струпват хора.
Сигнали могат да се изпращат по имейл.
„Каквото можем – правим, но гледаме да бъдем равнопоставени към различните квартали. Правим максималното с бюджета, с който разполагаме“, увери районният кмет.
По отношение на паркирането – повсеместен проблем за софиянци, Станиславова припомни, че единствено район „Красно село“ не позволи разширяване на платените зони.
„Това може да донесе нови приходи за общината, но не се решава трайно проблемът“, коментира тя. И допълни, че в района има зони с отпаднало предназначение, както и бивши промишлени зони, в които могат да се изградят както детски градини, така и паркинги.
„Бюджетът е важен, но по-важно е да имаме възможност да участваме в планирането“, каза още кметът на район „Красно село“.
С нея разговаря Константин Лавсов.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..