Политическият международен контекст се променил от края на Студената война. Ако тогава битката е била ясно разграничена между два блока, през последните 3 десетилетия световните отношения са различни не заради някакъв конфликт, а заради резултатите на икономическата програма на Китай, започната от Дън Сяопин. Едва ли източната страна толкова лесно ще промени позицията си, с която подкрепа Русия по повод военния конфликт с Украйна. Ситуацията е част от по-голяма външнополитическа програма на Китай. Още повече, че Европейският съюз (ЕС) няма какво да му обещае.
Това коментира пред Радио София политологът Тончо Краевски.
В момента ЕС и Китай провеждат виртуална среща. На събитието участват председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, китайският президент Си Цзинпин и премиерът Ли Къцян. Срещата се възприема като дипломатическа възможност за намаляване на напрежението в сферата на геополитиката и търговията между двата участника, особено по отношение на Литва. Разговорите се водят и на фона на притесненията на ЕС от задълбочаващите се връзки между Китай и Русия.
Според Краевски, Китай не е неутрален, обявил и още в началото подкрепата си за Русия. Поднебесната империя днес е най-големият търговски партньор на много страни, включително и от развития свят. И никой не може да си позволи да не се съобразява с тази велика сила.
Американското младежко лоби в Китай се е разколебало по времето на Тръмп, заради очакваните спирачки на икономическата политика. Байдън продължи тази линия на САЩ. Затова сега е по-лесно да бъде наложена проруската линия – Русия ще изнесе насилствената, кървавата част от конфронтацията със Запада.
Срещата ЕС-Китай е по-скоро канал за диалог, отколкото момент, в който нещо ще се реши, допълни Краевски.
С него разговаря Ива Дойчинова.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..