"Огън има във всеки един човек. Той е една стихия, която я овладяваме и се мъчим цял живот да овладяваме", сподели той и добави, че огнените изкуства са много специфични. Петков дълго време е играл с огън само за удоволствие, докато един ден е решил да се занимава сериозно и е започнал да овладява много нови огнени уреди, да комбинира различни движения, както и да създава различни шоу-програми.
"Моята идея, като цяло и на Бояна Русева, с която работим е да правим един малко по-различен поглед, когато разказваме. Искаме да разказваме една огнена история, не просто да излязат двама човека или петима и да въртят огън. Опитваме се тематично да има готина музика, да има начало, да има съспенс, кулминация… Ако може да разкажем някаква история, това е още по-яко", отбеляза Петков.
Той поясни, че в момента подготвят проект на етно-спектакъл, който ще излезе скоро време и добави, че в него освен огън има български легенди и фолклорни танци. В приказката, която е с разказвач е залегнал образът на змея, който е характерен за нашия фолклор.
Петков подчерта, че тренировките са в рамките на месец-два и отначало се правят без огън, като се използват дълги чорапи пълни с леща, или тенис-топки:
"Тренировъчният пой е много по-различен от огнения пой. И ако си свикнал с тренировъчния, минаваш на огнения, който е вече с верига и все-пак гори, усещаш топлината на пламъка. И оттам идва нова стълбичка, която трябва да изкачваш да учиш".
Пой, крила, огнени змии, ветрила, огнен меч, кубчета, бухалки, огнен обръч – това са част от уредите, които артистите, наречени "спинери" ползват в своите спектакли.
"Огънят е много древен и хората не сме сигурни дали го разбираме наистина какво означава, и във всеки един от нас буди някакви чувства, усещания… Не случайно, като застанеш пред камината или на село пред печката в къщата, стоиш и те омагьосва", сподели Петков и допълни, че това събужда емоции в човека от стари времена.
Участници в много шоута, Петков и Русева имат и малка школа, където преподават въртене на пой, стойки на ръце и др.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..