Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мосомище: младите са голямото ни богатство

14
Мосомище
Снимка: радио София

Гостуваме на едно райско кътче в Югозападна България – Гоцеделчевското село Мосомище. Разказваме повече за историята, традициите и обичаите, за природата  и забележителностите в региона, за минералния извор Топлицата и туристическата дестинация параклиса „Възнесение Господне“ на Светигерската скала.

В темата ни въвежда кметът Тодор Либяховски пред микрофона на Луиза Лазарова:

"Името Мосомище идва според някои от мостове, или от Моса бей, според други. От 2016 е върнато името Мосомище (преди е Мусомище, б.р.). В последно време селото забележимо се оправя. Проблемите са в смяната на водопровода и асфалтирането на всички улици.

По последното преброяване са малко под 2000 жителите ни, преди са били до 4000. Тютюнът отпадна тотално, близостта до Гоце Делчев дава възможност за работа. Има и млади хора, хора от Гоце Делчев искат да купуват къщи, селото е спокойно. Имаме и училище, и детска градина - там има около 60 деца в момента.

Селото е привлекателно с карстовия минерален извор Топлицата. Има години, в които пресъхва. Басейнът е обществен, без такса. Имаме три параклиса, след селото почва Пирин и има към тях екопътеки. Тук туризмът не е толкова развит колкото в Огняново и Делчево. 

На по-малко от 20 км е пропускателния път Илинден, хората събота и неделя ходят на море в Гърция и се връщат, има го и обратният процес. Хората сме едни и същи."

Мария Пулева е служител в кметството - счетоводител и ГРАО:

"Най-възрастният ни жител е роден в 1930. Родените от 1961 до 1990 са 946, следващата група по големина са децата и младите до 29, най-малко са пенсионерите. Младите майки са голямото ни богатство, много са задружни. Децата с лекота се включват в училище. Преди имаше много сватби, в последните години в зала с ритуал има по 5-10, останалите са с изнесени ритуали."

Анна Донкова е председател на настоятелството на Народно читалище "Никола Вапцаров 1927", Стоянка Кузманова е негов секретар. 

"Читалището е създадено "от събудените интелигентски среди" на селото, както е записано в учредителния му протокол. Всички длъжности тогава са били на обществени начала. Библиотеката е основана малко по-късно. За театрален салон се е ползвал коридорът на Основното училище. Сградата е построена в 1961 и оттогава е преименувано от "Изгрев" на "Никола Йонков Вапцаров".
Имаме и етнографска изложба, клубове по интереси - "Сръчни ръце" - за украси на селото, "Работилница на Баба Марта", Зимна и Лятна Академия. Създадохме уебстраница. Учредихме приз "Народен будител". 
Предизвикателствата пред нас са свързани с финансирането. Не можем да извършим основния ремонт, но доброволци със собствен труд и средства ни помагат, както и Община Гоце Делчев. 
Мъжката фолклорна група има участие във фестивал"
Фолклорният ни ансамбъл за народни песни и танци "Топлица" е нашата гордост. Гласовете ни са записани за Златния фонд на БНР. "
Димитрина и Велина са деца от читалището: "Ще помагаме през лятото - ще почистваме книги. През годината четем, правим украси за Великден и баба Марта. Предпочитаме да прекараме времето си на Топлицата. Интересни са ми вълшебните книги с магии, научавам интересни истории и легенди." Гергана и Стефания са още по-малки и запяват на живо. "Пея от 4-годишна (Гергана), тя пее от 1 година (за Стефания). На сцената е много хубаво!
Отец Ангел се включва с разказ за храма Св.Николай: 
"Осветен е през 1835. Местният бей е дал 200 жълтици за храма. Имаме параклиси - "Възнесение Господне" и храм Св.Георги. Храмът не е само постройка." 
Рая и Асен от Основното училище "Христо Ботев", които всяка година участват в националния поход "По стъпките на Ботевата чета":
"Нашият учител Стоян Москов ни организира за похода. Казва ни "дори да се уморим, не трябва да се отказваме. Най-дългият етап е 40 км:"
Стоян Москов, учител по Физическо възпитание: 
"Наградите не са най-важното, трябва да се забавляват! Създадохме футболен клуб. Записвайте децата си на спорт - спортът е здраве!"
Мария Москова и Димитър Москов са читалищни дейци:
"Баща ми беше в читалището и продължавам. Обичаят "Бабугери" е от дедите ни. Гоним злите духове с маски и звънци. Някъде ги казват кукери, при нас са бабугери. При нас е за Нова година. 
Всяка къща имаше лоза. Сами си правим ракия и вино. (Димитър)"
"Възстановяваме стана. Сега всички станове са на таваните. Трябва да знаеш да сновеш. Затова им обясняваме на децата върху стана в читалището. 
Зимата готвим капички с изсушен зелен фасул, както и капама. Подквасваме кисело мляко. Точа кори и ги пека."
Следват по две песни на женската и мъжката фолклорна група, както и финална, където са заедно, включително и децата Гергана и Стефания:


По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на София Васил Терзиев (вляво) и лидерът на

"Форум", 22.04.25: Ще загубят ли избирателите доверие в коалициите след оттеглянето на "Спаси София" от Васил Терзиев?

Коментатори във "Форум" тази седмица са  юристът Мими Шишкова и председателят на Управителния съвет на фондация "Общество.бг“ Жоро Пенчев.  Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха днес, бяха: -  "Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев . Това обяви на пресконференция лидерът на партията..

публикувано на 22.04.25 в 19:02

За 12-и път "С тениска на бала“ в помощ на студенти без родители

Започна 12-ият сезон на благотворителната инициатива "С тениска на бала“. С набраните средства ще бъдат осигурени стипендии за студенти без родители. Тази година инициативата дава възможност участниците сами да създадат визия за своята тениска, каза пред Радио София директорът на Столичната организация на БЧК Пепа Недялкова. "Това е..

публикувано на 22.04.25 в 18:03

БХК представи данните от Годишен доклад за правата на човека през 2024 година

Българският хелзинкски комитет представи Годишния доклад за състоянието на правата на човека в България през 2024 година. Той включва задълбочен анализ на ключови събития, законодателни промени и практики, повлияли правата и свободите на хората в страната през изминалата година. В рамките на събитието бяха представени основните изводи и..

публикувано на 22.04.25 в 16:37

София остава регионът в страната с най-динамичен пазар на труда

Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда през периода април-септември 2025 г.. Това сочат данните от националното изследване на Българската конфедерация по заетостта. Оттам отчитат и положителен коефициент на заетост от +3%. Той бележи лек спад с 1% спрямо предходните шест месеца и значително по-ниско..

публикувано на 22.04.25 в 16:08
Сцена от филма с главните герои

Награждаваният българо-украински филм "Краят на реката" в Дома на киното

След 15-ина награди от фестивали и конкурси, първият пълнометражен филм "Краят на реката" на режисьора Васил Барков ще бъде официално представен пред българска публика на 24 април (четвъртък) в Дома на киното. Васил Барков е роден през 1972 г. в Бесарабия, Измаилски район, Украйна. Две години следва в Морски университет в Одеса. През..

публикувано на 22.04.25 в 14:55

"Спаси София" свалят доверието си от кмета Васил Терзиев

"Спаси София" свалят доверието си от столичния кмет Васил Терзиев, обяви на пресконференция лидерът на партията Борис Бонев. По думите му, администрацията на София няма ясна визия и ясни цели, а това не може да бъде успешно. Лидерът на "Спаси София“ съобщи още, че Илиян Павлов - единственият зам.-кмет от партията, подава оставка. От..

публикувано на 22.04.25 в 14:33
Снимка: Национален музей „Земята и хората“

Започва XXXIII издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята

Национален музей "Земята и хората" чества Световния ден на Земята-22 април, с 33-тото издание на Международния музикален конкурс "Музиката и Земята" и тематична постерна изложба. “Международен конкурс за композитори и изпълнители "Музиката и Земята" отговаря напълно на мисията и политиката на музея. За първи път се е състоял през 1993 г. и днес..

публикувано на 22.04.25 в 13:57