По думите му, "Газпром" изнудва Европа с доставките на газ, докато в същото време българските политици не се занимават с поставянето на интерконектора, а с управленски решения кой да бъде на власт. Той каза още, че газ ще има, макар на високи цени и че българското правителство, което и да бъде то ще има възможността да защити най-уязвимите потребители, тъй като бюджетът е в добро състояние.
"Начинът, по който беше обявен от правителството този щаб за справяне с т. нар. "разруха и хаос в енергетиката" и изявленията в последните дни за това как видите ли Газпром нямали сме много голям избор, наистина граничи с бих казал скудоумие. Единствено по този начин някой може да си обясни как една компания в продължение на толкова десетилетия изнудва и ограбва българския народ и българския бюджет с толкова милиони", коментира Стефанов.
Той посочи, че най-големият виновник за това, което се случва в Европа е Германия, тъй като 2014 г. след нахлуването в Крим, когато стана ясно, че Русия е агресивна спрямо съседите си, Германия повярва на Русия, че договорките от Студената война ще важат и допълнително увеличи зависимостта си от руски газ.
"Можем да си играем с "Газпром", едва когато имаме възможност по поне още два други алтернативни маршрута да си докараме цялото необходимо количество газ за българската икономика. Тогава вече няма да има проблем и държавните фирми да не са държавни и няма да имаме нужда от тези допълнителни буфери в бюджета", отбеляза Стефанов и добави, че министерствата, които би трябвало да правят политиката и които би трябвало да осигуряват тази диверсификация, както с държавния сектор, така и с частния, се занимават вместо това с управление на фирми, с нещо, с което държавата е доказала, че трудно се справя.
Стефанов заяви, че задължително е една стратегия да има повече решения, като тя трябва да е по-дългосрочна, а също така да се мисли и за енергийния преход такъв, какъвто сме го заложили и сме се договорили с останалите ни партньори от Евросъюза.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..