Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роденият в Деня на фотографията

2
Евгени Димитров
Снимка: Бисер Тодоров

Всички сме чували и познаваме примери, когато детето идва с името си. Раждаш се на 6 май – кръщават те Георги, раждаш се на 26 октомври – хоп, записват те Митко.

Днес обаче ви поднасяме пример, когато детето е дошло с професията си.

Новороденото са го кръстили Евгени с фамилия Димитров. И след като се е родил на днешния ден, познайте с какво се занимава.

Жокерът е от календара-събитийник:

  • 19 август - Световен ден на фотографията. Отбелязва се от 2010 г. по инициатива на австралийския фотограф Корске Ара. Годишнина от решението (1839) на правителството на Франция да откупи от френския художник и химик Луи Дагер патента на изобретения от него метод за получаване на снимка (дагеротип).

Снимка: Георги Палейков
Точно така, Радио София днес се превърна в част от празника за Евгени Димитров, основател на агенцията "Булфото".
Пред Ива Дойчинова той призна, че откакто има хубав телефон – разбирай с 4 камери – си позволява да се придвижва и без фотоапарат в ръце или на врата.

Но с камерата не се е разделял от 20-годишен. А снима усилено още като шестокласник. Включително и в казармата…

И неотскоро хобито, страстта му са се превърнали в бизнес, който не само му осигурява прехраната, но и му дава възможност да присъства на чудесни музикални събития, например, както и да се среща с интересни и изключителни личности.

"Едно от основните предимства на тази професия е възможността да имаш свободно време и да се забавляваш, докато работиш – отбеляза Евгени. И добави нещо много съществено – Все повече хора осъзнават фотографията като средство за опознаване и изразяване на себе си и на света."

По думите му на годишнината, която отбелязва днес, навремето очаквал да бъде богат и дебел, но не е.

"Богат съм на приятели и на събития за снимане и това е чудесно", коментира рожденикът и разсъждава за днешното състояние на фотожурналистиката, и то не само военната. За влиянието на интернет, западането на печатните издания, нарушаването на авторските права…

Фоторепортерът не трябва да режисира ситуацията. Той трябва да е невидимото око там, което обаче да вижда и запаметява важното и интересното, смята още Евгени Димитров.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31