Седмицата на съвременното изкуство ще се проведе на различни локации и с разнообразни културни прояви в Пловдив от 2 до 11 септември, под наслов "Тежестта на съществуването".
"Темата изцяло е вдъхновена от прочутия роман на Милан Кундера "Непосилната лекота на битието", но обърнах метафората, за да напомня, че именно тежестта ни липсва, да призова да помислим как можем да си я върнем - отбеляза пред Радио София Галина Димитрова-Димова, куратор на 27-то издание на Седмицата. – Това, което ме занимава конкретно в този проект, е съвременното ни битие, което вече е свързано с някакви автоматизации на дейности. Благодарение на тях сме спечелили време, което обаче как го обменяме? Поканила съм артисти, които задават подобни въпроси, а форматът – в градска среда, дава шанс на по-директна връзка с публиката."
Снимка: arttoday.org
В изложбата участват десет артисти от България и чужбина - Ариел Рейхман (Германия), Боряна Венциславова (България/Австрия), Венелин Шурелов, Вероника Цекова (България/Австрия), Десислава Терзиева (България/САЩ), Елена Белантони (Италия), Емил Миразчиев, Лъчезар Бояджиев, Севдалина Кочевска и Селма Селман (Босна и Херцеговина/САЩ).
"Лекотата на битието не ни носи нужното съпротивление и удовлетворение. Именно тежестта може да ни накара да живеем достойно и да осмисли съществуването ни", подчерта Галина Димитрова.
Акциите под егидата на форума вече започнаха.
Много от произведенията артистите са създали специално за Седмицата на съвременното изкуство.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Дървопреработвателният бранш в България е в колапс, алармират от бранша. Производството през 2024 г. е достигнало рекорден минимум, а през 2025 г. ситуацията ще се влоши допълнително, заради множеството пожари в страната. Според експертите бушуващите огнени стихии се дължат на трайното застаряване на голяма част от българските гори, натрупването..
Sofia Summer Fest кани жители и гости на София този уикенд (16 и 17 август) да посетят Младежки фестивал с "музика, движение, каузи и вдъхновение". Готов ли си за лятното събитие, което ще събере в сърцето на София? Това е четвъртото издание на фестивала My Sofia. Youth with causes / "Моята София. Младите с каузи" и е..
Традиционните Димчови дни се провеждат всяка година в Копривщица през месец август. Тази година те ще бъдат отбелязани на 16 и 17-и август (събота и неделя). Повече разказа пред Радио София Делка Гугова - уредник на къща-музей “Димчо Дебелянов”. “На Дебеляновите поетични празници, традиционно се събират много хора в бащиния дом..
Изложбата „Блясъкът на елинистическото злато. Повелителят на Сакар“ беше отрита в Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН) . Посетителите ще могат да видят уникални находки от тракийско погребение, разкрито в землището на с. Капитан Петко войвода, община Тополовград. Експозицията ще остане в София от 13 до 17 август. Сред..
Кюстендилска автентична шевица от ръкава на старинната женска риза ще украси централния площад "Велбъжд" в Кюстендил на Голяма Богородица. Поводът е специалният празник на града - 15 август. Идеята и проектът са на кюстендилския художник Евгени Серафимов , с когото разговаряме в предаването “Радиокафе“, за да разкаже повече...
Има леко увеличаване на заболеваемостта от Covid-19, но тя е десетократно намалена в сравнение с миналата година, така че няма ситуация, която да ни притеснява, настоя пред Нова тв главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той отбеляза, че покачването през една седмица, в сравнение с предишната, не дава пълната картина и не е..
Столичната община е изпратила и писмени покани до 4-те най-големи банки според критериите на БНБ за обществена поръчка за избор на нова обслужваща банка, която ще отговаря за финансовото обслужване на Общината и нейните структури. Критериите за избор са определени от специално сформирана комисия, включваща общински съветници и представители на..