Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Богатство от цветове и традиции" представя изображения на носиите и бита на шест народа от Източна Европа

В Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий"

Международен проект между шест национални библиотеки в Европа представя изложбата "Богатство от цветове и традиции". Тя ще бъде открита на 9 ноември 2022 г. в централното фоайе на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", която е ръководил на проекта. В него са включени и Националната библиотека на Румъния, Националната и парламентарна библиотека на Грузия, Националната библиотека на Сърбия, Националната и университетска библиотека в Загреб, Хърватия и Националната библиотека "Джурдже Църноевич", Черна гора.

Целта е да се създаде съвместна изложба "Богатство от цветове и традиции", която включва дигитализирани документи от фондовете на тези шест национални библиотеки в Европа. Ще бъдат представени изображения на национални носии, елементи от облеклото, бита и традициите на народите.

Идеята за проекта е на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий", каза в предаването „Радиокафе“ Десислава Попова – експерт „Проекти и програми“ в библиотеката.

„Има едно много интересно изследване, което свързва ритъма на човешкото сърце с един апарат, който рисува и всъщност рисунката, която се получава е шевица. Тя много прилича на българска шевица, на румънска шевица, на сръбска шевица и изобщо на шевиците от на нашия регион. Всъщност се оказва, че шевицата изразява ритъма на сърцето и ние много искахме да покажем това богатство, което и ние в България, и нашите съседи имаме. Да покажем, че сърцето на Европа тупти в един ритъм“, обясни Десислава Попова.

Тя допълни, че от фондовете на шестте библиотеки вече са избрани документите, които ще участват.

„Търсеше се една пъстрота – да има елементи от различни фолклорни области, които да представят богатството, с което ние разполагаме“, добави Попова.

Изложбата ще бъде на български и на английски език, като всяка една държава, която участва в проекта, ще има възможност да я преведе на своя език.

„Идеята ни е тя да се превърне в пътуващата, да посети след това и останалите участници, а след това да пътува и в Европа, да могат най-много хора да я видят“.

Изложбата ще има свой електронен аналог, в разширен вариант и ще бъде достъпна онлайн. Тя ще може да бъде допълвана и към нея да се включат и други европейски държави, каза Десислава Попова.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17-годишен остава в ареста заради побой в столичния кв. "Стрелбище"

Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..

публикувано на 08.07.25 в 18:26
Димитър Николов

Добри новини от Бургас за артистични младежи и за хора с деменция

До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..

публикувано на 08.07.25 в 18:06
Снимка: climatebook.gr/Климатека

BG Alert трябва да предупреждава за горещи вълни! Те са природно бедствие

България е на второ място по смъртност при горещи вълни в Европа за 2023 г., но те липсват в описанието на природните бедствия, при които се издава сигнал в националната система за ранно оповестяване BG Alert. За това алармира в своя статия климатологът д-р Зорница Спасова   - главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи..

публикувано на 08.07.25 в 16:50
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Как са изглеждали средновековните настолни игри?

Исторически достоверните бордови игри ни показват как са играли хората в България още по времето на средновековието. Най-емблематичната им възстановка е “Алкерк“ – стратегическа настолна игра, открита върху камък в средновековната столица Плиска, но играна още в Древен Египет и Рим, а по-късно и в арабския свят. “Мисията на център “Алос” е именно..

публикувано на 08.07.25 в 15:29

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35